Shan Hai Jing'de geçen hayvanların ve mitolojik yaratıkların incelenmesi
A study of animals and mythological creatures in Shan Hai Jing
- Tez No: 330339
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Shan Hai Jing yazıldığı dönemin ilk coğrafya kitabı olarak anılsa da, içinde birçok çalışma alanını barındıran kapsamlı bir eserdir. Coğrafya dışında tarih, etnoloji, mitoloji, din, zooloji, botanik, mineral bilimi ve tıp gibi farklı alanlarda birçok bilgi içermektedir. Yazarı ve yazıldığı dönem yaklaşık iki bin yıldır tartışılagelen bir konudur ve bu nedenle eser sürekli gündemdedir. On sekiz bölümden oluşan bu eserin her bölümünde detaylı şekilde coğrafi bilgi verir ve bu coğrafyada yaşayan, günümüzde varlığını sürdüren birçok hayvanı ve gerçekte var olmayan birçok yaratığı tasvir eder. Bu yaratıklar insan ve hayvan karışımı veya farklı birkaç hayvanın birleşiminden oluşur. O dönem aynı coğrafyada yer alan diğer medeniyetlerde de bu yaratıklara rastlanmaktadır. Bu da medeniyetler arası kültürel etkileşimin güzel bir örneğidir.
Özet (Çeviri)
Even though Shan Hai Jing is dubbed as a geography book, it is a work which contains numerous disciplines in it. Apart from geography, it includes information on different fields such as history, ethnology, mythology, theology, zoology, botanic, mineralogy and medicine. The author and the period in which it was written has always been subject of debate fort he last two thousand years, and this is why the book is under continuous attention. The book is comprised of eighteen chapters and each chapter gives detailed geographical information and describes many animals which lived and still living in that geography as well as many imaginary creatures. These creatures are either made of a combination of humans and animals or a combination of different animals. Those creatures can be found in the cultures of the civilizations who lived in the same geography at the same period. This is a fine example of a cultural interaction between civilizations.