Marek Hlasko ve Sabahattin Ali'nin öykülerinde siyasal-toplumsal eleştiri
The political and communal criticism in the stories of Sabahattin Ali and Marek Hlasko
  1. Tez No: 330340
  2. Yazar: SVITLANA MALEYEVA ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
`Sabahattin Ali ve Marek Hlasko'nun öykülerinde siyasal-toplumsal eleştiri' adlı çalışmaya Sabahattin Ali'nin tüm öyküleri ve Marek Hlasko'nun Polonya'da ve İsrail'de yazdığı öyküleri kaynak olarak alınmıştır.Çalışmada her iki yazarın öykülerindeki siyasal-toplumsal kritik noktalarını belirlemek için, öykülerin yazılmış olduğu dönemin özellikleri dikkate alınmıştır. Eserlerdeki asıl eleştiri noktaları, otobiyografik benzerliklerle güçlendirilmiş ve belirli sonuçlara varılmıştır. SA, aslında toplumdaki tek tip düşünce tarzını eleştirmektedir. SA dönemin toplumunu eleştirirken, öykülerine sahip olduğu toplumcu bakış açısını yansıtır. Marek H?asko ise herhangi bir ideolojiyi ya da fikri yüceltmez. Daha çok döneminin toplumundaki değerlerin insanların elinde dejenere edildiğini vurgular ve bireyin hayal ettiği nokta arasındaki farkı öne çıkarır. Her iki yazara göre toplum bir çelişkiler yamağıdır. Bu çelişkilerin nedenlerini, Sabahattin Ali'ye göre sınıflar arasındaki farkında; Marek H?asko'ya ise, insanın doğasında ararlar.Bu çalışmada, SA'nın 60 ve MH'nun 25 öyküsünden yola çıkarak, yazarların siyasal-toplumsal eleştirileri irdelenmiştir. Toplumdaki siyasal mekanizmaların insanlar üzerinde olumsuz yönleri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
All the stories of Sabahattin Ali and the stories of Marek Hlasko who wrote them when he was in Poland and Israel were included into the work named The political and communal criticism in the stories of Sabahattin Ali and Marek Hlasko.In this work,the characteristics of the period, in which the stories were written, were taken into consideration to determine the political and communal critical issues in both authors? stories.The main criticism items in the stories,were supported by autobiographical similarities and come to some certain conclusions.Sabahattin Ali, in fact, criticises the way people think from the same point of view. Sabahattin Ali reflects the communal point of view he has to his stories whereas he criticises the society of that period.On the other hand, Marek Hlasko, rather than glorifying an ideology or an idea,he prefers emphasizing the values which are corrupted by people in his time and highlights the difference of the point which is imagined by an individual.According to both authors,society is a set of contradictions.The reasons of these conflicts are looked for in the differences between the classes by Sabahattin Ali, however in the nature of the human by Marek Hlasko.