Karşılıklı bağımlılık ekseninde Avrupa Birliği-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkileri 1975-2010
In the axis of interdependence the European Union-China relations 1975-2010
  1. Tez No: 330338
  2. Yazar: HAKTANIR HAKAN BAŞCIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, 1975-2010 yılları arasındaki Avrupa Birliği-Çin Halk Cumhuriyeti ilişkileri üzerinedir. Çalışmanın amacı, uluslarüstü siyasi bir varlık olarak adlandırılan Avrupa Birliği ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkileri Karşılıklı Bağımlılık yaklaşımını kullanarak analiz etmektir. Çalışmamızda Keohane ve Nye'ın Karşılıklı Bağımlılık perspektifi temel alınarak, AB-Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin politik ve diplomatik ilişkileri etkileme ve belirleme potansiyeli üzerinde durulmaktadır. Soğuk Savaş sonrası dönemde hızla gelişen ticari ilişkiler sayesinde AB ekonomisi, ABD ekonomisine bağımlı olduğu kadar Çin ekonomisine de bağımlı bir hale gelmiştir. Ekonomik büyüklükleri oranında uluslararası politika üzerinde etkili olmak isteyen AB ve Çin arasındaki ekonomik bağlar her geçen gün güçlenirken, paralel bir şekilde politik ilişkilerde de hızlı bir gelişme kaydedilmektedir. Dolayısla, AB-Çin arasında gelişen ekonomik ve politik işbirliğinin açıklanması ve söz konusu işbirliğinin doğurabileceği muhtemel olumlu ve olumsuz sonuçların gösterilebilmesi açısından politika yapıcılara bir uyarı niteliği de taşıyan Karşılıklı Bağımlılık yaklaşımı son dönem AB-Çin ilişkilerini açıklayabilmek için uygun bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about relations between the European Union and China since 1975 till 2010. The aim of this study is to analyze the EU-China relations employing Interdependence theory. How can we describe the relationship between the European Union and China is a basic but as much as significant question when we consider the consequences of this relationship. When we look closely into the relationship we observe huge volume of trade and economic activity that spills political and diplomatic relations over. Especially in the wake of Cold War, thanks to fast developing trade relations the EU economy has become heavilly depend on Chinese economy as much as the United States. According to the results, economic interdependence among the EU and China grows fast, political and diplomatic relations advance day by day as well. In addition, trade deficit of the EU is a vulnerability condition that can not be sustained in the long run. Mutual dependence between parties require more international cooperation on certain issues such as global governance and climate change. If the EU can successfully manage the process of China?s integration into international society, with the help interdeependence relations among major powers, the EU may attain the status of primus inter pares in international system.