Türk Medeni Kanunu'nda kendi malzemesini kullanarak başkasının arazisinde haksız yapı meydana getirilmesi: TMK m. 722-723-724
Unfair construction built with the constructors own material on a third person's land under Turkish Civil Code: TCC art. 722-723-724
- Tez No: 330347
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KIRCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Tezimizin başlığı, Türk Medeni Kanunu'nda kendi malzemesini kullanarak başkasının arazisinde haksız yapı meydana getirilmesidir. Tezimiz giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında, konunun önemi, tarihsel gelişimi ve bazı hukuk düzenlerinde ele alınış biçimi incelenmiştir. Bu kapsamda, Roma Hukuku ve Mecelle?ye temas edilmiş, daha sonra ise Türk Hukukunda konunun tarihsel gelişimi ortaya konularak, haksız yapı kurumunun nasıl bir gelişim geçirdiği, gerek 743 ve 4721 sayılı Medeni Kanunlar gerekse de diğer yasal mevzuat göz önüne alınarak incelenmiştir. Son olarak bazı hukuk düzenlerinde konunun düzenleniş biçimi ele alınarak, özellikle İsviçre, Alman ve Avusturya Hukuklarına değinilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, haksız yapının türleri, haksız yapının bir türü olan ve tez konumuzu da oluşturan, kendi malzemesini kullanarak başkasının arazisinde haksız yapı meydana getirilmesinin unsurları incelenerek, benzer müesseselerle karşılaştırılması yapılmıştır.İkinci bölümünde kendi malzemesini kullanarak başkasının arazisinde haksız yapı meydana getirilmesinin hüküm ve sonuçları incelenmiştir. İnceleme yapılırken, sırayla arazi sahibi ve malzeme sahibinin haksız yapı meydana getirmesi sonucu hangi hakları haiz olduğu üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümünde ise, kendi malzemesini kullanarak başkasının arazisinde haksız yapı meydana getirilmesine ilişkin TMK hükümlerinin diğer bazı kanunlar karşısında uygulama alanı ve hükümsüzlük veya iptal yaptırımlarına tabi tutulan sözleşmelerde haksız yapı halleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of this thesis is unfair construction built with the constructors own material on a third person's land under Turkish Civil Code. Our thesis consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the introduction part, the importance and historical development of the topic under Turkish Civil Code and the implementation in some other countries are analyzed. In this part, Roman Law and Mecelle are taken into consideration. Subsequently, the historical development in Turkish Law and the institutional development of unfair construction are presented by taking into consideration both Civil Code Nr. 743 and Nr. 4721 and other legislation. Finally, the formation of the topic in other legal systems especially in Swiss, German and Austrian Law is elaborated.It the first chapter, the types of unfair construction are analyzed and as one type of unfair construction, unfair construction built with the constructors own material on a third person's land, which is indeed the topic of this thesis, is studied in comparison with similar institutions.In the second chapter, the effects and consequences of unfair construction built with the constructors own material on a third person's land is presented. In this analysis, the rights of the landlord and the owner of the material incurred as a result of formation of an unfair construction are dwelled upon respectively. In the third and final chapter of the thesis, regarding the unfair construction built with the constructors own material on a third person's land, the scope of application of the articles of Turkish Civil Code in relation with some other 314codes and unfair construction in contracts which are subject to the sanctions of invalidity and annulment are studied.In our thesis, within the context summarized above, the issue of unfair construction built with the constructors own material on a third person's land is studied in detail. When appropriate and relevant, other types of unfair construction such as the event of unfair construction built with the third person's material in the constructor's land and unfair construction built with the third person's material in third person's land are touched upon as well. As for the purposes of this research, both Turkish doctrine and foreign doctrines are examined, and as this issue commonly comes up in practice in various law systems, Turkish and foreign court decisions are scrutinized