Ahmed Emîn Ed-Dîk'in Neylü'l-Ereb Fî Mûsika'l-ve'l-Arab adlı mûsikî risâlesi
The Neylü'l-Ereb Fî Mûsika'l-Efrenc ve'l-Arab
  1. Tez No: 330346
  2. Yazar: ÖMER SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Tarih, Music, Art History, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bir tez konusu olarak çalıştığımız Neylü'l-Ereb Fî Mûsika'l-Efrenc ve'l-Arab isimli bu eser günümüzdeki orta öğretim ve lise seviyesinde bulunan öğrenciler için yazılmış bir ders kitabıdır. Eserin Müellifi olan Ahmed ed-Dîk isimli şahıs aynı medresede bir öğretim görevlisidir. Müellifin diğer eserlerinden kendisinin medresede okutulan İslâmî bilimlere ve diğer bazı branşlara ileri derecede vakıf olduğu anlaşılmaktadır.Bu eserde müellif müzik başlığı altına sığabilecek hemen hemen tüm konulara temas etmiştir. Ayrıca daha da ötesi müzik nazarî ve amelî yönleri olan bir bilim dalı olduğu için eser boyunca müellif nazarî bilgilerin yanında müzik icrâcılarına gerekli olabilecek amelî bilgiler vermeyi de ihmal etmemiştir. Böylelikle gerek ses ve gerekse de enstrüman icrâcılarına yol gösterici olmuştur.Eserin genel itibariyle konu başlıklarını şöylece tasnif edebiliriz1)Ses Fiziği ve Ses Matematiği ile İlgili Bilgiler2)Nota / İmla Bilgisi3)Tampere Sistemi ve Akor Bilgisi4)Türk ve Arap Makamları5)Ritim Bilgisi ve Çeşitleri6)Şan Bilgisi ve İcrâsı7)Enstrümanlar Hakkında İcrâ ve Tanıtıcı Bilgi8)Ud Sazı Hakkında Detaylı Nazarî Bilgi9)Müzik Eğitiminde Kullanılan Araç Gereçler
Özet (Çeviri)
The Neylü'l-Ereb Fî Mûsika'l-Efrenc ve'l-Arab, which is the subject matter for this thesis, is a book that was prepared for secondary and high school students in the early twentieth century. Ahmed ed-Dîk, the author of the Neylül, was a teacher in the same school. It can be easily understood that the author was an expert in Islamic sciences and other branches of knowledge which had been studied in the Islamic colleges of that time.In his work, Ahmed ed-Dik treated all aspects of music which includes theoretical and practical ones. However, the author deals not only with the theoretical part but also with practical parts that are necessary for the practitioners. Dik's style had served as a guide for musicians and performersWe can categorize the parts of the book as follows1)On Voice Physics and Mathematics2)On Notes and Notation3)Damper System and Chord Knowledge4)Turkish and Arabic Modes5)On Rhythm and Types of Rhythm6)Singing and Performing7)Introducing Instruments8)Detailed Knowledge about the Oud Instrument9)Materials and Instruments for Teaching Music