Seyran Ateş'in 'Große Reise ins Feuer. Die Geschichte einer deutschen Türkin' adlı eserinde kadın sorunsalı
Woman emancipation in Seyran Ateş's 'Große Reise ins Feuer. Die Geschichte einer deutschen Türkin'
  1. Tez No: 330348
  2. Yazar: BETÜL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
31 Ekim 1961 yılında Almanya ile Türkiye arasında imzalanan Ankara Anlaşmasından sonra Türkiye'den ilk işçi kafileleri çalışmak için Almanya'ya göç etmeye başlar. Göçün başlamasının üzerinden geçen yarım yüzyıllık süre içerisinde Türk kökenli yazarlar ve şairler de Almanya?da edebiyat alanında ürünlerini vermeye başlayarak Alman edebiyatı içerisinde bir yer edinmeye başladılar.Bu yazarların 1970 li yıllardaki ilk ürünleri önceleri misafir işçi edebiyatı ya da yabancılar edebiyatı biçiminde adlandırıldı. Zaman içerisinde belirli bir gelişim gösteren Türk kökenli yazarlar göçmen edebiyatı, çok kültürlü edebiyat ve kültürlerarası edebiyatın temsilcileri olarak kabul edilmişlerdir.Çalışmamıza konu olan Seyran Ateş ve 2003 yılında yayınlanan Große Reise ins Feuer. Die Geschichte einer deutschen Türkin adlı otobiyografik eseri de göç olgusunun bir sonucudur. Kadın hakları savunucusu ve avukat olan Seyran Ateş'in bu eserinin ana sorunsalının başkaldırı ve kadının eşit haklara sahip olma mücadelesi olduğu söylenebilir.Bu çalışmada eserin ana figürü Seyran'ın Türk ve Alman kültürleri arasında kalmışlığı, başkaldırısı ve eşit haklara sahip olma mücadelesi kadın bakışı açısı ile eserde bunların anlatımında kullanılan modern anlatım tekniklerine örnekler verilerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Ankara Agreement on 31 October 1961, between Turkey and Germany, the first worker convoy immigrated to Germany in order to work. After a half century beyond the emigration authors and poets with Turkish roots started to produce literature in Germany and founded a place within the German literature.The first works of these authors in the 1970s were at first called as guest worker literature or foreign literature. Turkish rooted authors improved themselves during the time and have been accepted as the presenters of migration literature, multicultural literature and intercultural literature.The autobiographic Novel ?Große Reise ins Feuer. Die Geschichte einer deutschen Türkin? written by Seyran Ateş in 2003 which is the focus of this study is a result of the migration. Seyran Ateş who is a fighter for women rights and a lawyerdiscusses in her work the fight for revolution and equality of women.Seyran?s culture conflict between German and Turkish cultures, her struggle and her fight to get equality are examined in this study from the women perspectiveand in view of the modern narrative techniques that are used in this novel