Hindistan matbu'atında Türk Kurtuluş Savaşı ve inkılâbı
The Turkish War of independence and revolution in Indian literature
- Tez No: 330356
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Birinci Dünya Savaşı 4 Ağustos 1914'te patlak verdi. Savaş Güney Asya'da yaşayan Müslümanlar arasında Pan-İslamist duyguların uyanmasına sebep oldu. Hindistan Müslümanları bu hassas konuda çok fazla endişeliydiler. İngiliz Krallığının savaşa katılmasıyla birlikte krallığa bağlılıklarını bildirdiler. Hintliler Türkiye'nin tarafsız kalmasından veya İngiltere'nin yanında savaşa girmesinden yanaydılar. Ancak şartlar Türkiye'yi müttefiklere karşı Almanya'nın yanında savaşa girmeye yönlendirdi. Savaş devam ederken Hindistanlı Müslümanlar son bağımsız Müslüman gücün ortadan kalkmasından endişe etmeye başladılar. İngiliz hükümetinden Halifelik makamının, kutsal mekanların ve İslami bölgelerin dokunulmazlığını ve kutsallığını talep ettiler. Aynı zamanda Türk kardeşlerine hem insan gücü olarak hem de maddi anlamda yardım etmek için büyük bir hareket başlattılar. Zengin fakir herkes bu harekete katıldılar ve İslam tarihi boyunca İslam kardeşliğinin en soylu örneğini gösterdiler.Türkiye kurtuluş savaşında Mustafa Kemal liderliğinde çok cesurca bir mücadele vermiştir. Hindistanlılar, özellikle de Müslümanlar, Mustafa Kemal'in parlak zaferini oldukça övmüşlerdir ve onun adı her Müslüman evde bir parola gibi kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye'de reformlar devam ederken Hindistanlılar Atatürk'ün yaptıklarını ve Türk Meclisi'nin gerçekleştirdiklerini haklı bulmuşlar ve savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The World War I broke out on 4 August 1914. It roused a wide spread Pan- Islamic sentiments among the millions of Muslims in South Asia. The Indian Muslims were extremely worried at the delicate situation. They declared their loyalty to the British Crown after she had joined the war. They wished Turkey either to remain neutral or side with Britain. However circumstances led Turkey to join Germany against the Allies. As the war progressed the Indian Muslims began to apprehend the probable disappearance of the last independent Muslim Power. They demanded from British Government the sanctity of the office of the Khalifa and the Holy Places and inviolability of Islamic territories. They also started a big move to help their Turk brethren with men and money. The rich and the poor participated in the move and set the noblest example of Islamic brotherhood of the whole Islamic history. Turkey fought her war of independence bravely under the leadership of Mustafa kamal. The Indians, especially the Muslims, paid huge tribute to Mustafa Kamal over his brilliant successes and his name became a watch word in every Muslim household. During the process of reforms in Turkey, the Indians defended the actions of Ataturk and the Turkish Assembly and justified them all.