Avrupalılık algısı ve Türkiye: İçerik incelemesi (Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma)
The perception of Europeanism and the Turkey: Content analysis (A research based on the university students)
  1. Tez No: 330355
  2. Yazar: YUSUF KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Anthropology, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Avrupa, tarihin neredeyse her aşamasında Dünya'nın geri kalanını etkilemiştir. Kıta'nın ilerleme çizgisi ve ideolojik yapısı diğer topluluklar için genel gelişimi belirlemektedir. Avrupa, modern toplum kimlik değerlerinin önemli bir bölümünün kaynağıdır. Diğer taraftan, Avrupa Türkiye bakımından da önemlidir. Ülke, tarihsel sürecini, mevcut statüsünü ve uluslararası politikasını genel anlamda Avrupa perspektifinde ifade etmekte; Birliğe üyelik politikaları sürdürülmektedir. Bu nedenlerle Avrupa imgesi ve algı unsurlarının analiz edilmesi her iki yönde de büyük önem taşımaktadır.Çalışmanın başlangıcında tarihsel gelişmelerin literatürdeki Avrupalılık algısını yaratan kilit konuları tartışılmaktadır. Biriktirilmiş semboller, olgular ve olaylar kavrama anlam kazandırmıştır. Bu perspektifte çalışma Hıristiyanlıktan bugüne kadar farklı konular üzerine odaklanmaktadır. Her başlıkta Avrupa imajı ile ilgili unsurlar incelenmiştir.Sonraki bölümde görüşmecilerin Avrupalılık algısını tanımladıkları kavramlar ele alınmaktadır. Serbest sıralamadaki kavramların seçilmesinin nedenleri ve görüşler konunun görüşmeciler tarafından nasıl anlamlandırıldığını göstermektedir. Görüşmeciler kesin bir Avrupa imgesinin bulunduğunu belirtmiştir. Algı tanımları bu kapsamda ötekileştirme üzerine kuruludur. Grup, kendi kimlik niteliklerine ait unsurları Avrupalılık perspektifinden ayırmaktadır. Algı çevresinde saptamaların önemli bir bölümü olumsuzdur. Görüşmecilerin çoğunluğu Türkiye'yi Avrupalı olarak kabul etmemektedir.Sonuç bölümünde ilk olarak Avrupa imgesinin unsurları ve ilişkili süreçlerin nitelikleri açıklanmaktadır. Ardından görüşmecilerin Avrupalılık algısının içeriği tartışılmıştır. Bölümde ayrıca tüm konulara ilişkin genel bir analiz mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Europe has affected the rest of the world almost in every stage of the history. Her progressive line and ideological structure determine the overall development for other communities. She is also the source of significant part of the identity values, which belong to modern society. On the other hand Europe is also important for the Turkey. She identifies her historical process, current status and international policy generally in European perspective. The Turkey still maintains her politics for membership in the EU. Therefore in both directions it has a great importance to analyze the elements of the European image and perception.At the beginning of the study the key issues of historical development, which create the European perception in the literature, are discussed. The collected symbols, facts and events give the meaning of the concept. In this perspective the paper focuses on the subjects from the Christianity to the present day. Under each title the elements related to European image are examined.The next chapter discusses the concepts, which the interviewers describe European perception. The reasons and reviews for the selection of listed concepts signify how the interviewers explain the subject. The interviewers state that there is a certain European image. In this context definition of the perception is based on the othering. The interviewers separate the elements of their own identity qualifications from the perspective of Europeanizm. A significant part of the reviews about the perception is negative. The majority of the interviewers does not accept the Turkey as the European.In conclusion firstly the elements of the European image and the qualifications of related periods are explained. Then the content of interviewers? perception about the Europeanism is discussed. Hereby there is also a general analyse about all the issues.