İki Dünya Savaşı arası dönemde Polonya düzyazısının psikolojik gerçekçilik perspektifinden incelenmesi: Zofia Nalkowska'nın Granica (Sınır), Maria Dqbrowska'nın Noce i Dnie (Geceler ve Gündüzler) ve Maria Kuncewiczowa'nın Cudzoziemka (Yabancı Kadın) adlı yapıtlarında kadın ve aşk
Research of Polish prose created in the period between the two World Wars from the perspective of psychological realism
- Tez No: 330357
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN SÜER, DOÇ. DR. SEDA KÖYCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Polonya'da 1930'lu yılların düzyazı çalışmalarında insan ruhunun gizemli kısımlarının aydınlığa çıkarılması, mantık dışı ve yıkıcı unsurlarının irdelenmesi eğilimi göze çarpar. Söz konusu yıllarda, edebiyat eleştirisinde psikolojik gerçekçi yaklaşım oldukça sık başvurulan yöntemlerden biri olmuştur. Ancak, psikoloji ve edebiyat arasındaki böylesi bir etkileşimin psikolojik kuramların doğrudan edebiyat yapıtının içine yerleştirilmiş olması şeklinde gerçekleşmediği belirtilmelidir. Edebiyat yapıtlarında psikolojik unsurların varlığı daha çok, içinde yaşadıkları toplumsal koşulların ve yazgılarının roman kahramanlarının davranışları ve düşünce yapıları üzerindeki etkisinin incelenmesi bağlamında kişilik çözümlemesi girişimleri olarak hissedilir. 20.yüzyıl Polonya edebiyatında yapıtlarını psikoloji bilimindeki davranışçı yaklaşım kuramının etkisi altında oluşturmuş yazarlar arasında ilk akla gelenlerden biri Zofia Nalkowska dır. Zofia Nalkowska
Özet (Çeviri)
It was a prevalent practice in the prosaic works of the 1930s to shed light on the dark twists of human psyche and to examine its irrational and destructive elements. In those years, psyhological realistic approach was a commonly applied method in literary criticism. However, it is important to note that such an interaction between psychology and literature does not occur just by embedding theories of psychology right into a literary work. Rather, the presence of psychological elements in literary works becomes conspicuous thanks to character analyses and analyses of the effects of social conditions that fictitious characters live in and fates that they are bound to on their behaviour and thoughts. Zofia Nalkowska is among the prominent authors who produced their works under the influence of behavioral approach of psychology in the 20th century. Nalkowska handles subtleties of female psyche in her book, which bears the title of The Frontier. In the work, which is permeated with love, treachery and passion, social, moral and psychological limits are tackled both interrelatedly and independently. Psychoanalysis was introduced to literature soon after Freud's works were translated into Polish. Thus, after it has been understood that perspective of ''extrospection'' is not adequate in explaining the human behaviours, there has been a start on focusing on the contributions and innovations, which wil be provided for the comprehension and interpretation of humans process by the perspective of ''introspection'' which has the aim of illuminating the subconsciousness zones of human brain. Maria Kuncewiczowa's The Stranger is one of the acclaimed works of Modern Polish Literature, which was produced in line with principles presented by psychoanalytic literary approach. In this period, there were also some writers who believed that psychological realism alone was not sufficient enough to explain human beings and their behaviour, and that it could not be thoroughly isolated from social realism. Maria Dqbrowska's Nights and Days is a successful Polish work in which socialist realism and psychological realism are presented integratedly.