Bilgi ve belge yönetiminde uzaktan eğitim: İran ve Türkiye milli kütüphanelerinin rolü üzerine bir araştırma ve kavramsal model önerisi
Distance education in information and record management: Research on the role of national libraries Iran and Turkey and conceptual model proposal
- Tez No: 330366
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SEKİNE KARAKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
İnsanoğlunun yaşamının her alanında ihtiyac duyduğu bilgiye ulaşması, teknolojinin günden güne değişmesi ve gelişmesi ile değişiklikler göstermiştir. Bu değişiklikler, bilgisayarın ve Internet'in insan hayatına yoğun bir şekilde girmesi ile çok farklı boyutlar kazanmış ve zamanla Internet tabanlı uzaktan eğitim kavramını ortaya çıkarmıştır.Modern toplumlarda, bilginin paylaşımı ve yeniden bilgiye dönüştürülme süreci son derece hızlanmış, bireyleri doğumdan ölüme kadar bilgiyle iç içe olmaya zorlayarak, eğitim evreleri ve mesleki yaşantıyı da içine alan tüm hayatın bir öğrenme süreci ya da öğrenme yaşantısı haline dönüşmesine yol açmıştır. Bireylerin geleneksel eğitim sistemleri tarafından karşılanamayan yaygın ve mesleki eğitim taleplerinin karşılanmasında öğrenci merkezli yapıya uygun, bilgisayar ve ağ temelli İnternet teknolojilerini kullanan web tabanlı eğitim, bir alternatif/destek olarak karşımıza çıkmaktadır.İnternet teknolojilerinin geldiği seviye, ses, görüntü ve verinin verimli bir şekilde aktarımını mümkün kılmaktadır. Artık her türlü sunum, animasyon, video vb. Internet üzerinden kolayca yayınlanabilmektedir. Bunların da ötesinde, aynı yazılım ortak platformlarda müşterek olarak kullanılabilmekte, uzaktan denetim yoluyla bir başka bir mekândaki bilgisayar/yazılım control edilebilmektedir. İnternet altyapısının sağladığı bu türden imkânlar uzun zamandır batı dünyasında eğitimde de verimli bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de uygulamalı eğitimin az olduğu, ya da uygulamaların Internet/bilgisayar yoluyla yapılabildiği alanlarda uzaktan eğitim 330metodu alternatif bir öğrenim biçimi olarak öne çıkmaktadır. Bilgi ve belge yönetimi de bu alanlardan birisidir.Bu tezde Bilgi ve Belge Yönetimi derslerinin uzaktan eğitim yoluyla verilmesi üzerinde durulacaktır. Ardından Iran Milli Kütüphanede, Bilgi ve Belge Yönetimi eğitiminin kısa ve uzun süreleri düzeyinde uygulanan ve devam eden uzaktan eğitim derslerinden bahsedilecek, edinilen ilk tecrübeler paylaşılacaktır. Sonuçta İran ve Türkiye Milli kütüphanelerinde uzaktan eğitim yöntemi ile bilgi ve belge yönetimi eğitimi için bir kavramsal model sunulmuştur
Özet (Çeviri)
İn modern communities, sharing and re-producing process of the knowledge have accelerated extremely and led the whole life including education phases and professional life turning into a learning process or a learning life by forcing the individuals to be a part of information society from birth to death. Web based education-using computer and web based Internet technologies stands for an alternative in the satisfaction of the common and professional education demands, which are not supplied by the conventional education systems, being student centered.The level of the today?s technology makes possibly the transfer of voice, image, and data transfer efficiently. All kinds of presentation, animation, video etc. can be easily broadcast over the Internet. Beyond these, same software can be used jointly in common; computer/software in another place can be controlled via remote control. Such opportunities, provided by the Internet infrastructure, have been also 331used in education efficiently in many countries. Distance education method stands out as an alternative learning style in areas, which have inadequate practical training or can be done via the Internet/computer. Distance education Information and Record Management is also one of these areas. This thesis focuses on the Information and Record Management courses through distance education. Then, ongoing short-term and long-term distance education presenting Information and Record Management courses in Iran National Library is discussed. Then primary experiences are shared. Finally, a conceptual model is suggested for Information and Record Management training through distance education method