Orta Paleolitik Dönemde sedimantoloji ve yontmataş analizleri ışığında Karain Mağarası E ve B gözleri bağlantısı
Relation of Karain Cave chambers E and B in the light of sedimantology and lithic analyses in the Middle Paleolithic Period
- Tez No: 330386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARTAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Çalışma, başlığının içinde de yer aldığı gibi, arkeolojik bir çalışma konusu olmasının yanında, jeolojik analiz sonuçlarını da içermektedir. Genel anlamda disiplinler arası bir çalışma yöntemiyle oluşturulmuştur. Bilindiği gibi Karain Mağarası, Paleolitik açısından oldukça zengin bir katlaşım ve yontmataş endüstri içermektedir. Söz konusu katlaşımın en yoğun görüldüğü dönem orta Paleolitik'tir. Mağaranın 1946 yılında keşfedilmesinden günümüze kadar devam eden kazı çalışmaları neticesinde, ortaya çıkan kesitler üzerinde stratigrafik çalışmalar belirli ölçüde yapılmıştır. Mağara içinde E gözü ve B gözü olmak üzere, kazı yapılan iki farklı alan bulunmaktadır. Bu iki göz çalışmaları sırasında bugüne kadar herhangi bir karşılaştırma çalışması gerçekleştirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
As specified in the title, this study is not only archeological and it also includes the geological analysis results. It has been constituted based on the general interdisciplinary study method. Karain Cave is known to have a fairly rich sequence and lithic industry. The said sequence reached the most intensive level during the mid-Paleolithic Age. As a result of the excavation works form the discovery of the cave in 1946 up to this day, stratigraphic studies have been performed on the found sections. There are two different excavated areas in the cave, namely Chamber E and Chamber B, and there has not been conducted any comparison study between these two chambers.