Karpal tünel sendromunda ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografinin yeri.
Sonography and computed tomography in cardial tunnel syndrome.
  1. Tez No: 33041
  2. Yazar: ZEKAİ PEKKAFALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Karpal tünel sendromunda el bileğinde görülen morfolojik değişiklikleri ve etyolojiyi belirlemek amacıyla, 20 normal olgu ile 50 KTS'li olgunun toplam 140 bileği US ve BT ile incelendi. Her iki görüntüleme yöntemi ile karpal tünelin kesit alanı, horizontal uzunluğu ve tünel derinliği ölçüldü. Ayrıca US'de median sinir çapı ve tenar kas kalınlığı ile BT'de fleksör retinakulumun palmar yaylanma oranı ölçüldü. KTS'li bileklerde elde edilen bulgular dominant ve nondominant ellerde ayrı ayrı olmak üzere kontrol grubu ile karşılaştırıldı. KTS tanısı konmuş 84 bilekte yapılan ölçümler 56 normal bilek bulguları ile karşılaştırıldığında, US ile 68 bilekte median sinir şişliği ve 37 bilekte tenar kas atrofisi, BT ile 28 bilekte fleksör retinakulumun palmar yaylanma oranında artış saptandı. (p0.05). Çalışmamız sonucunda; KTS'li olgularda US ve BT incelemenin primer tanı ve takip yöntemi olarak kullanılamayacağı, ancak her iki yöntemin de bilekte meydana gelen morfolojik değişiklikleri görüntülemede, etyolojiyi belirlemede ve tedavi planlamasında değerli bilgiler verebileceği kanısına varılmıştır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY SONOGRAPHY AND COMPUTED TOMOGRAPHY İN CARPAL TUNNEL SYNDROME To image the morphological changes and to determine the etiology in wrists of patients with carpal tunnel syndrome (CTS), total 140 wrists in 20 normal subjects and 50 patients were examined with sonography and CT. Both imaging methods were used for measuring the cross sectional area of carpal tunnel, horizontal width of tunnel and tunnel depth. In addition, the diameter of median nerve and thickness of thenar muscle measured by sonography, and the ratio of the palmar bowing of the flexor retinaculum measured by CT. The findings both dominant and non dominant hands in the wrists with CTS were compared with control group. Characteristic findings of 84 wrists with CTS included swelling of median nerve in 68 wrists, atrophy of thenar muscle in 37 wrists were shown by sonography, and increased palmar bowing of the flexor retinaculum in 28 wrists by CT scans. Comparison with the data of 56 normal wrists proved that these findings were significant (p.05). Our results suggest that sonography and CT scans are not used primary methods both on diagnosis and follow-up of CTS. But we conclude that to management in patient with CTS, showing the morphological changes and determining the etiology, both methods give us valuable information. 48