Yenidoğan ve süt çocukluğu dönemi intrakraniyal patolojilerinde ultrasonografinin tanı değeri
Sonography of intracranial pathologies in infants and neonates
- Tez No: 33042
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ultrasonografideki gelişmeler beyin lezyonlarına tanısal yaklaşımı değiştirmektedir. Yüksek rezolüsyonlu, gerçek zamanlı US yenidoğan beyninin değerlendirilmesinde tercih edilen ilk teknik haline gelmektedir. İntrakraniyal anatomik yapıların ve patolojilerin sonografık görünümleri ön fontanelden uygulanan tarayıcı ile koronal ve sagital düzlemlerde elde edilmektedir. Çalışmamızda, Haziran 1993- Ağustos 1995 tarihleri arasında 79 yenidoğan ve süt çocuğunun beyni 5 mHz.lik gerçek zamanlı sektör tarayıcı ile incelendi. 42 olgudaki anormal sonografık bulgularımız: hidrosefali, intrakraniyal kanama, konjenital anomali, PVL, menenjit ve iskemik hipoksik lezyonlardı. 79 olgudan 35' inde BT yapıldı. Çalışmamız gösterdiki, intrakraniyal patolojilerin özellikle de hidrosefalinin tanısında US ile BT arasında iyi bir uyum vardır. Sonuç olarak, prematürelerde, baş çevresinde artış ve anormal nörolojik bulgusu olan yenidoğan ve süt çocuklarında, US intrakraniyal patolojiyi tespit etmek için kullanılacak ilk yöntem olarak akla gelmelidir. US' nin patolojiyi tespit etmede yetersiz kaldığı ya da patoloji hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğu durumlarda diğer görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY SONOGRAPHY OF INTRACRANIAL PATHOLOGIES IN INFANTS AND NEONATES The advances in sonography have been changed the diagnostic approach to the brain lesions. High resolution, real-time sonography becomes the technique of choice to evaluate the neonatal brain. Sonograms of the intracranial anatomic structures and abnormalities are obtained through the anterior fontanelle in coronal and sagittal planes. Seventy-nine neonate and infant brains were examined using a 5 mHz. real time sector scanner, between June 1983 and August 1995. Abnormal sonographic findings in 42 patients included; hydrocephalus, intracranial hemorrhage, congenital anomalies, periventricular leukomalacia, meningitis and ischemic-hypoxic lesions. CT was performed in 35 of 79 cases. This study showed that there was a good correlation between sonography and CT in diagnosing the intracranial pathologies, especially in hydrocephalus. We conclude that in premature neonates, neonates or infants with increasing head circumferences and those have abnormal neurologic findings, sonography can be thought as an initial procedure for detecting the intracranial abnormality. If sonography is not enough for detecting the pathology or more knowledge is required about pathology, then other imaging techniques can be used. 55