Prostat patolojilerinde transrektal ultrasonografinin yeri
Role of transrectal ultrasonography in prostate pathologies
  1. Tez No: 33040
  2. Yazar: MUTLU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ALEMDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Transrektal ultrasonografi, prostat patolojilerinin değerlendirilmesinde kullanılan en önemli tanı yöntemidir. Bu çalışmamızın amacı, çeşitli prostat patolojilerindeki transrektal sonografik tanı kriterlerini belirlemek ve bu kriterlerin benign ve malign lezyonların ayrımı üzerindeki etkinliğini tartışmaktır. Çalışma grubumuzda yer alan toplam 250 hasta, GATA Askeri Tıp Fakültesi, Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı, Ultrasonografi Bölümünde incelenmiştir. Serimize dahil edilen tüm olguların kesin tanıları, cerrahi ve histopatolojik olarak belirlenmiştir. Prostat patolojilerinde saptanan transrektal sonografik tanı kriterleri, çoğu zaman benignite ve malignite arasında yeterli ayrımın yapılmasına olanak vermemektedir. Bu durumda; 1-PSA'nın normal değerin(0-4ng/ml) üstünde olup olmamasına, 2-Renkli Doppler ile anormal kanlanma artışı ve patolojik doppler akım spektrumu olup olmamasına bakılmalıdır. Ama her iki durumda da kesin tanı için biyopsi yapılmalıdır. Rektal muayenenin ve TRUS'nin normal olduğu durumlarda; 1-PSA değeri 4-10ng/ml arsında ise PSAD'nin hesaplanması ve PSAD 0.12'nin üstünde ise, 2-PSA değeri 10ng/mPnin üstünde ise randomize 6 kadran biyopsi uygulanmalıdır. Prostat lezyonlarına biyopsi işlemi eğer yapılacak ise TRUS rehberliğinde yapılmalı. Yalnızca TRUS ile gösteri lemeyen fakat rektal muayenede lezyon saptanan olgularda parmak rehberliğinde biyopsi işlemi yapılmalıdır. Prostat kanseri şüphesi bulunan hastalarda, TRUS rehberliğinde transrektal biyopsi işlemi ile 18 G'lik otomatik biyopsi iğnelerinin kullanılması, uygun rektum hazırlığının yapılması ve proflaktik bir antibiyotiğin verilmesi durumunda işlemin komplikasyon yüzdesi çok düşük olmakta, lezyonu görerek biyopsi alındığı için işlemin doğruluğu ve güveninirliği artmakta ve birden fazla biyopsi işleminin yapılması mümkün olmaktadır. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the evaluation of the prostate pathologies TRUS is the most important diagnostic tool. In this study we aimed to determine the diagnostic TRUS criterias and the effectivity of these criterias on diagnosing benign and malignant lesions. Our study group composed of 250 patients were evaluated in GATA Military Medical Faculty Radiodiagnostics Department, US section. All of the diagnoses were confirmed surgically and histopathologically. Transrectal ultrasonographic diagnostic criterias of the prostate pathologies usually don't ensure to distinguish the benignity and malignancy. In these cases; 1-PSA exceeding the normal value (0-4 ng/ml), 2-With color doppler ultrasonography, detection of abnormally increased vascular signals and pathologic spectral waveforms are important but even in these cases biopsy is indicated for the definitive diagnosis. In the cases when TRUS and Digital rectal examination are normal; 1-For PSA values between 4 and 10 ng/ml PSAD should be calculated and if PSAD exceeds 0.12, 2-lf PSA value exceeds 10ng/ml then randomized sixtant biopsy should be applied. The biopsy of the prostate gland should be applied under the guidance of TRUS. The lesions that can not be seen by TRUS but determined by DRE should be biopsied blindly under finger guidance. TRUS guided transrectal biopsies of highly suspected prostatic malignancy cases, using 18 gauge pring-loaded Biopty gun with prior preparation of the rectum and a prophylactic antibiotic coverage, results in low rate of complications with high accuracy and reliability due to its giving chance for taking more than one biopsy material. 63