Niğde ili Bor ilçesinin tarihi sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı socio-cultural and economic sides of Bor, which is the district of Niğde
- Tez No: 330463
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
Bu araştırma ile Niğde ili Bor İlçesinin tarihi, sosyo-kültürel ve ekonomik yapısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Esas konuya geçmeden önce araştırma hakkında kısaca metodolojik bilgiler verilmiştir. Okuyucunun araştırmayı daha iyi anlayabilmesi için metodolojik bilgilerden sonra asıl konu işlenmiştir. Üç bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde Bor İlçesi?nin tarihi ile ilgili olarak kronolojiye dayalı bilgilendirmeler yapılmıştır. Coğrafi özellikleri ile ilgili olarak da; jeolojik yapısı, yer şekilleri, iklimi, bitki örtüsü, akarsuları ve barajları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise; Bor İlçesinin sosyal yapısı; nüfus, idari yapı, kasabalar ve köyler, eğitim, sağlık, ibadet yerleri, spor, medya ve ulaşım açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca tarihi ve turistik yerler, türbeler, Borlu ünlü simalar, Borlu şehitler bu bölümde ele alınmıştır. Bölüm içerisinde ilçenin ekonomik yapısı ile ilgili olarak tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret gibi konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Bor?un kültürel özellikleri; örf, adet ve gelenekler, sünnet, düğün, bayramlaşma, cenaze, asker uğurlaması, gibi kültürel değerler ile yöresel lezzetler, mani, türkü, ağıt, beddua, şiir ve diğer kültür öğelerine değinilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde ise eserin genel bir değerlendirmesi yapılmış araştırma esnasında dikkat çeken eksiklikler tespit edilerek çözüm önerileri teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the historical, socio-cultural and economic sides of Bor, which is the district of Niğde. Before coming on to the main subject, a brief methodological information about the study is given. After these information, the main subject is handled so that the reader can comprehend the issue. There are three parts in the research. In the First Part, the reader is informed about the historical structure of Bor in a chronological order. With regard to the geographical features, information about its geological structure, landforms, climate, flora, streams and dams are portrayed. In the Second Part, the social structure of Bor district is evaluated in terms of its population, administrative structure, towns and villages, education, health care, places of worship, sports, media and transportation. In addition, historical and touristic places, tombs, notable people and martyrs who are from Bor are discussed in this section. Within this part, in relation to the economic structure of the district, issues such as agriculture, animal husbandry, industry and trade are discussed. In the Third Part, cultural features such as customs and traditions, circumcision feast, weddings, greetings on occasions, funerals, national service, local dishe, mania, folk songs, laments, curses, poems and other cultural elements are mentioned. In the conclusion part of the study, an overview of the work is done and solutions are proposed for the striking problems identified during the research.