Ürün arayüzünde bulunan uyarıcılar ile kullanıcı hafızası, Mnemonik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation between existing stimulant in product interface and user memory with Mnemonics
- Tez No: 330479
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU GÜZELDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstri ürünleri tasarımında ürün ve kullanıcı etkileşimi tasarımcı açısından yeni ürün geliştirme sürecinde her zaman önemli olmuştur. Fabrikalarda ürün geliştirme ve yeni bir ürün üretme aşamalarında farklı disiplinlerin bu konudaki çalışmaları günümüzde önem kazanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda ürün ve kullanıcı etkileşim sürecinin birçok aşamadan oluştuğu gözlemlenmiştir.Çalışmada kullanıcıların ürün ile etkileşim süreci incelenmiş bu süreçte oluşan aşamalar açıklanarak ortaya konulmuştur.Birinci bölümde kullanıcıda algılama, hafızalama, öğrenme gibi temel aşamalar incelenerek kişinin çevreyi ve çevresindeki öğeleri nasıl anlamlandırdığı açıklanmıştır. Kişinin çevreyi anlamlandırmaya çalışırken geçirdiği bu evreler, çeşitli örneklerle ele alınmıştır.İkinci bölümde ürün kullanıcı etkileşim süreçleri arasındaki önemli konulardan biri olan hafıza konusu içinde yer alan mnemoniklere (belleteç) değinilmiştir. Özellikle çalışmada vurgulanmaya çalışılan kullanıcı hafızasının en önemli kısmını oluşturan ?mnemonik? kavramı çeşit ve örnekleriyle açıklanmıştır. Mnemonik kavramının ürün tasarımındaki yeri incelenmiş ve kullanıcı hafızasındaki rolüne değinilmiştir.Üçüncü bölümde üründe arayüz kavramı ve arayüz üzerinde bulunan uyarıcılar incelenmiştir. Uyarıcı çeşitlerine ve bu uyarıcıların kullanıcı hafızası ile ilişkisine değinilmiştir.Dördüncü bölümde ürün tasarımında mnemonik örneklere yer verilmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde çalışmada incelenen, tasarımcının ürün arayüzünde konumlandırdığı uyarıcılar ile kullanıcı hafızası arasındaki ilişki açıklanmış ve bunun sonucunda elde edilmiş bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
User interraction is always considerable during the product development for designer in the process of industrial product design. Nowadays improving product in a factory and producing new outcome in a different discipline become very important. At the end of the studies, it was observed that product and the interaction of user include lots of stages.The study examined the process of users interaction with the product and stages of this process have been revealed by explaining.In the first part, users examined the basic stages such as perception, memory, learning and explained how people made sense the environment and the items in their environment. These phases while people tried to make sense the environment deal with various examples.In the secont part located within the memory of the mnemonics which was one of the most important subject addressed the interaction between users and products. The concept of mnemonic which is the most important part of the users memory and is stressed in the study. The place of the concept of mnemonic in product design has been studied and its role in users memory has been discussed.In the third part, the concept of the interface and the stimuli has been studied. The types stimuli and their relation with users memory has been mentioned.In the fourth part Mnemonic samples in industrial design were evaluated.In the conclusion part, the stimuli which have been mentioned in the study and located on the product interface by the designer and its relation with user memory have been explained and the findings which have been stated in the study.