Dar gelirliler için konut üretiminde bir yöntem olarak mimari tasarımda kullanıcı katılımı
User participation in architectural design as a method of housing production for lower income groups
  1. Tez No: 330485
  2. Yazar: ÖNCÜL KIRLANGIÇ YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanın mekânla kurduğu ilişki, kapitalizme kadar bireysel ve toplumsal ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmiştir. Kapitalizm ile birlikte, mekânın tanımlanmasında bir değişim yaşanmış, ?mimarlık? ve ?mimar? kavramları da köklü bir değişime uğramış ve mimarlık, insan ve toplum ihtiyaçlarını gözeten konumunu yitirmiştir. Mimari tasarımda ?kullanıcı katılımı? yaklaşımı; mimarlıkta yaşanan bu değişimlere karşı olarak 1960'lı yıllarda ortaya çıkmıştır. Mimari tasarımda ?kullanıcı katılımı?, kullanıcının yapılı çevrenin tasarım ve üretim sürecine ilk aşamalardan itibaren dâhil olması şeklinde tanımlanmaktadır.Dünyanın farklı ülkelerinde sanayileşmeye bağlı yaşanan hızlı kentleşme olgusu sonucu ciddi oranlarda konut sorunu yaşanmaktadır. Birçok ülkede, dar gelirlilerin yaşadığı konut sorununun çözümüne yönelik olarak, mimari tasarımda ?kullanıcı katılımı? yaklaşımı ile olumlu sonuçlara ulaşıldığı görülmektedir.T.C. Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), amaçlarının aksine, dar gelirlilerin konut sorununa çözüm getiremediği bilinmektedir. Tez çalışmasında, TOKİ konutlarının tasarımında ?kullanıcı katılımı? yaklaşımının benimsenmesi ile dar gelirliler için daha iyi konut alanlarının üretilebileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the humanity and space had been shaped with the individual and social necessities until the capitalism. The defining of space and the meanings of ?architecture? and ?architect? had been started to change with capitalism. In 1960?s, ?user participation? in architectural design had risen opposite of these changes. This approach is identified as allowing the users to participate the decisions on the design process of their built environment.The housing problem had been increased with the urbanization due to industrialization and caused unhealthy living conditions especially for the poor and lower income groups. The users might have healthy and qualified living conditions appropriate to their building environment with ?user participation? in architectural design process.TOKİ had been established for providing the cost-effective houses to the lower income groups but this goal never had been come true. It is argued that if the user participation methods are practiced in the design of TOKİ houses, it would be possible to produce more qualified houses and healthy built environment for the lower income groups.