İstanbul kamusal açık alanlarının sürdürülebilir gelişmesine yönelik bir yöntem önerisi
A method proposal for sustainable development open public spaces in Istanbul
  1. Tez No: 330489
  2. Yazar: DENİZ ARSLAN HİNDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehircilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, kentsel planlama yaklaşımında son 25 yıldır etkisini gösteren sürdürülebilir planlama yaklaşımına yeni söylem getiren akıllı Büyüme (Smart Growth) kavramının kamusal açık alanlar üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Akıllı büyüme 1990'lardan sonra yeni kentleşme akımının ardından ortaya çıkan bir kavramdır. Akıllı büyüme kent planlamasına alternatif, fiziksel ve metodolojik yaklaşımlar sunmaktadır. Akıllı büyüme büyümenin karşıtı değildir ancak sürdürülebilir gelişmeyi olmazsa olmaz kılmaktadır. Kent merkezlerinde daha yoğun tasarımlar, karma kullanım ve yürünebilir komşuluk birimleri oluşturmak akıllı büyümenin başlıca ilkeleridir. Bu ilkeler ışığı altında kentlerin kamusal alanlarının önemi bir kez daha vurgulanmış olmaktadır. Özellikle düğüm noktaları oluşturan kamusal mekanlar, (parklar, spor alanları, rekreasyon alanları, caddeler, meydanlar vb) yürünebilir toplulukların gelişmesini teşvik eden araçlardır.Bu çalışmada amaç İstanbul kentinin kamusal açık alan kullanımını 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Raporu kapsamında irdelemek ve bu raporun akıllı büyüme prensiplerine uygunluğunu ölçerek değerlendirmektir. Bu amaçla 42 soruluk bir akıllı büyüme matrisi ve puan cetveli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impacts of the concept of Smart Growth on open public spaces. Smart growth,which brought a new discourse into sustainable planning that has influenced urban planning approach in the last 25 years,is a concept which emerged after 1990s following the new urbanism movement. Smart growth offers physical and methodological approaches alternative to urban planning. Smart growth is not anti-growth; however, it makes sustainable development essential. The main principles of smart growth are more compact building designs in city centers, mixed land uses and creating walkable neighbourhoods. In the light of these principles the importance of public spaces in cities has been emphasized once again.The public spaces mainly forming nodal points (parks, sports facilities, recreation centers, streets, squares,etc.) are the means which promote the development of walkable communities.In this study the aim is to examine the use of open public spaces in İstanbul within the framework of the 1\100000 scale Environmental Plan Report and to measure and assess the degree to which this report conforms with smart growth principles. For this purpose a 42-item smart growth matrix and scorecard was prepared.