Altınoluk Çam Mahallesi kentsel sit alanında geleneksel doku ve sıraodalar sokakları için koruma yaklaşımı
Traditional tissue of the urban protected area of Altinoluk Çam District and protection approach for siraodalar streets
- Tez No: 330488
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın kapsamı, Altınoluk Kentsel Sit Alanında, geleneksel kent dokusunda yer alan yapıların tarihi ve mimari açıdan incelenerek mevcut durumlarının tespiti, belgelenmesi ile geçirdikleri değişim ve bozulmalar doğrultusunda koruma yaklaşımlarının belirlenmesidir.?Altınoluk Çam Mahallesi Kentsel Sit Alanında Geleneksel Doku Ve Sıraodalar Sokakları İçin Koruma Yaklaşımı? adını taşıyan bu tez çalışmasında Çam Mahallesi'nin ve Sıraodalar Sokakları'nın günümüzdeki durumları incelenmiş, koruma sorunları ortaya konmuş ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.Altınoluk, tarihi, coğrafyası, iklim ve topografya bilgileri ve sosyal, kültürel ve ekonomik durumları ile tanıtılmıştır.Çalışma alanının günümüzdeki fiziksel yapısını ortaya koyan analizler ve değerlendirmeleri yapılarak geleneksel kent dokusunun ayrıntılı olarak belgelenmesi sağlanmıştır.Genel mimari özellikler; yapı malzemeleri, plan ve cephe tipleri ele alınmış, bölgede genel olarak görülen iki plan tipi örnek rölövelerle tanıtılmıştır.Altınoluk Çam Mahallesi'nin, yapısal ve çevresel ölçekte karşılaşılan sorunları değerlendirilmiş, her biri için müdahale önerileri getirilirken, bölgenin sürekliliğini sağlayacak yaklaşımların seçilmesine özen gösterilmiştir.Tüm çalışma alanı içerisinde özgünlük ve mevcut sorunlar bakımından ilgi çeken bölge olan Sıraodalar Sokakları'na ait fiziksel durum analizleri, sosyal ve fiziksel yapıdaki değişimler ile bunların plan ve cepheye yansımaları incelenmiştir. Sağlıklaştırma önerileri, çevresel ve yapısal ölçekte ele alınmıştır. Getirilen önerilerin uluslararası tarihi çevre koruma ilkeleri doğrultusunda, kent dokusuna uyumlu ve uygulanabilir olması amaçlanmıştır.Çalışma süresince, alan çalışması ile yapılan gözlemler sonucu çıkarılan analiz paftaları; rölöve ve yerinde tespit çalışmaları, literatürden elde edilen bilgi ve belgeler, eski ve yeni fotoğraflar, envanter fişleri ve elde edilen tüm veriler doğrultusunda değerlendirmeler yapılmıştır.Bu çalışmanın amacı; Altınoluk'un kültür varlığına dikkat çekmek, bilimsel çalışmalara temel oluşturmak, var olan ve oluşabilecek tahribatı belirlemek ve önlenebilmesi için öneriler getirerek, belge ve bilgileri bir arada sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is detect and document the current condition of the contructions of the traditional urban tissue by examining them in historical and architectural aspects as well as formulating protection approaches in case of changes and deterioration.In this Master?s Thesis entitled? Traditional Tissue Of The Urban Protected Area Of Altınoluk Çam District And Protection Approach For Sıraodalar Streets?, the current conditions of Çam District and Sıraodalar Streets were examined, the protection issues were identified, and suggestions were made to resolve these issues.Altınoluk was introduced in terms of its history, geography, climate, and topography as well as the social, cultural, and economical aspects.By analyzing and evaluating the current physical structure of study of interest, documentation of the traditional urban tissue in details was provided.General architectural features, construction materials, plan and facate types were taken into consideration, the two most common plan types, were introduced with survey samples.The encountered issues of the structural and environmental scale of Altınoluk Çam District were evaluated. Suggestions were made for intervention while paying great attention to ensure the continuity of the region.In the entire study of interest, the physical condition analyses, social and physical changes in the structure, and the reflections of these changed on the plan and facate of Sıraodalar Streets, which attracts the most attention due to originality and existing issues, were examined. Suggestions for rehabilitation were taken into consideration in terms of environmental and structural scale. It was aimed that the presented proposal was compatible with and applicable to the urban tissue in accordance with the international, historical, and environmental principles.During the study, evaluation was made in accordance with the analyzed layouts as a result of field study observations, survey and on-site studies, information and documents from literature, old and new photos, inventory receipts, and all other gathered data.The purpose of this study is to draw attention to the cultural heritage of Altınoluk, to establish foundation for scientific studies, to identify existing and potential deterioration, suggesting ways to prevent them, and present documents and information.