Endüstri ürünleri tasarımı açısından Türkiye de üniversite sanayi işbirliği durum tespiti
From the viewpoint of industrial product design, university industry cooperation attitude analysis in Turkey.
- Tez No: 330496
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ERDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada; Endüstri Ürünleri Tasarımı açısından, Türkiye de Üniversite Sanayi İşbirliğinin durumuna yönelik yüksek lisans tez (durum tespiti) konusu ile ilgili ana başlıklar ele alınmıştır. Aynı zamanda, tarafların görevleri ve beklentileri konusunda tespitler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Konu ile ilgili kişi, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine yer verilmiş, bu görüşlerin ışığında genel durumun ne olduğu irdelenmiştir.Kamu tarafından bakılarak, kalkınmış ve önde gelen sanayi ülkelerindeki uygulamaların nasıl ve ne seviyede olduğu incelenmiştir.Türkiyede Üniversite Sanayi İşbirliğinin durumunu inceleyebilmek için; öncelikle, bir takım temel sorular ve bu soruların yanıtları araştırılmıştır. Elde edilen yanıtlar konunun önemini ve incelemenin yerinde olacağını göstermektedir.İçerikte, Üniversite Sanayi İşbirliğinin sadece süslü bir söylem ve reklam unsuru olmaktan öte, zaten yapılması gereken rutin bir uygulama, inovasyon ve ekonomik kalkınma için de gerekli olduğuna dikkat çekilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, from the viewpoint of Industrial Product Design, there are given main headings for the Postgraduate Thesis (attitude analysis) directed to the University Industry Cooperation in Turkey.At the same time, in the matter of the parties's duties and expectation, there are given evaluations and considerations. Related to this subject, related person, corporation and non-profit organizations's opinion is considered; in the light of this opinion the overall situation is determined.From the point of view of community, the practices of developed and leading industrial countries are analyzed: how and in what level are applied.In order to observe the University - Industry Cooperation in Turkey, first of all the basic questions and their answers are enquired. The results obtained shows the importance of the research of the subject.In the context; the University-Industry Cooperation is not only decorative expression and commercial factor, it is mostly a routine practice, which is pointed out, is necessary for innovation and economic development.