İstanbul Haliçi'nin ve çevresinin ekosistem kimliğinin belirlenmesi ile ekosisteme uyumlu koruma ve yenileme plan kararlarına altlık oluşturulması
İdentifying the characteristics of İstanbul Estuary and its surroundings and forming infrastructure for planning desicions about the protection and renovation that are compatible with ecosystem
- Tez No: 330497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ERDEM ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kentler geliştikçe ve sahip oldukları sınırları zorladıkça, doğal alanlar ile arasındaki dengenin sorgulanması ve doğayı koruma-geliştirme yaklaşımlarının artması güncel bir konudur. Kentlerin gelişmesiyle; atık suyun deşarjı problemi, koruma ormanlarının tahribatı, içme suyu ihtiyacının ve enerji sarfiyatının artması gibi sorunlar tartışılmaktadır. Kentleri, insanların oluşturduğu ve sürekli değişim halinde organik bir yapı olarak ele aldığımızda; ekosistem ile entegre olmuş ve doğal parametreleri düşürmeyen, aksine yükselten kimliğinin olması gerekliliği sorgulanmalıdır. Kentlerin yıllara sari gelişimleriyle ekosistemde yarattıkları baskının, kısa vadede çözümlenebileceğini amaçlayan projelerin detaylı analizlerinin yapılması gerekmektedir. Ekosistemin her bireyi ve coğrafik koşulu, kimliğine uygun korunmalı ve uzun soluklu, sürdürülebilir detaylar ile çözüm arayışına gidilmelidir. Bir coğrafik alanın; fiziksel ve kimyasal verileri, yakın çevresinin eko-kimliğinde ki görevi ve yeri, biyoçeşitlilikte üstlendiği görev, tarihi ve insan-kent ile olan ilişkisi tüm detaylarıyla belirtilmelidir. Ekolojik restorasyonu planlanan alanda koruma ve yenileme yaklaşımları, eko-kimliğe uygun ve değiştirmeye teşebbüs etmeksizin birebir olmalıdır. Eko-kimliğindeki parametrelerin; sahip olduğu canlılar için yaşam koşulu olarak kabul edilmesi ve bu yüzden biyoçeşitlilik kapsamında ele alınması gerekmektedir. Bu anlamda İstanbul Haliç'i için ekolojik restorasyon altlığının oluşturulmasında; çevre ekosistemlerin kimlikleri tanımlanmış, çevre ekosistemler içindeki Haliç'in eko-kimliği vurgulanmış, geçmişinden gelen sıkıntılar ve bu sıkıntılara ilişkin çözüm arayışlarına değinilerek kıyı kentin doğa ile entegrasyonunu sağlayacak hususlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the cities progressed and pushed their boundaries, the questioning of the balance between natural areas and cities and the increase of nature conservation-development approaches have been two up to date issues. With the development of cities, problems such as waste water discharge, the destruction of forests, increased energy consumption and drinking water needs have started to be discussed. When cities are considered to be human made and ever changing structures, the need for a city that is integrated to the ecosystem and that is not reducing but increasing natural parameters should be questioned. Projects aiming to resolve the pressure created by the multi-year ecosystem enhancements of the cities in the short term should be analyzed. Individuals and geographical conditions of the ecosystem must be protected according to its identity and solutions must be sought with long-term and sustainable details. Physical and chemical data of the geographical area, its role and task in its immediate eco-environment, the task it has undertaken in biodiversity, its history and its relationship to human-urban areas should be specified. The parameters in the eco-identity should be adopted as life condition for the living things it has and it has to be considered within the framework of biodiversity. For this reason, in an attempt to form a base for the Golden Horn in Istanbul for its ecological restoration, the characteristics of the neighboring ecosystems have been defined, the significance of the Golden Horn among the neighboring ecosystems have been emphasized, issues about the integration of the coastal city with nature have been stressed by mentioning the problems that are coming from the past and discussing alternative solutions to these problems.