Sürdürülebilir ulaşım politikaları kapsamında insan odaklı entegre ulaşım yöntemi Sakarya kenti örneği
Sustainable transport policies within the scope of the human-oriented integrated transport method Sakarya example of the city of
  1. Tez No: 330499
  2. Yazar: BEKİR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada sürdürülebilir, insan odaklı entegre ulaşım planlamasıyla ile kentlerdeki ulaşım problemlerine çözüm aranmaktadır. Amaç ulaşımda insanın öncelikli unsur olması gerektiğini göstermektir. İnsan odaklı ulaşımı, araçlardan çok insana önem veren, insanların sağlıklı bir şekilde gidecekleri yere erişebilmesini sağlayan ulaşım sistemi şeklinde tanımlayabiliriz. Günümüzde kentlerde yaşanan problemlerin temel nedeni ulaşımda bireysel motorlu araçlarla ulaşıma öncelik verilerek diğer ulaşım türlerinin ikinci sırada önem arz etmesinden kaynaklanmaktadır. Ulaşım ile ilgili yatırımlarda bireysel motorlu araçlara daha fazla önem verilmektedir. Trafik karmaşasını gidermek için köprülü kavşaklar yapılmakta ve yollar genişletilmektedir. Lokal olarak yapılan bu müdahaleler trafik karmaşasını bir yerden başka bir yere taşımakta ve yolların çekiciliğini artırarak daha fazla aracı yollara çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, sustainable, people-oriented solutions to the problems of transport in cities with integrated transport planning is required. Transportation element should be a priority aim is to show people. Today, the main cause of problems in urban areas with priority given to transport by motor vehicles for transport of individual species of other transport due to the fact that crucial second place. Investments related to transport are more important than the individual motor vehicles. Junctions with bridges and roads are made to resolve the traffic chaos extended. These interventions are made locally from place to place and carry the traffic complexity by increasing the attractiveness of roads attracts more tool paths.