'İstanbul'daki yurt odalarının, yurt odası planlama ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi'
'Evaluation of student rooms in Istanbul in the context of planning principles'
- Tez No: 330502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİH R. AYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Birinci bölümde öğrenci yurt kelimesinin kökeni, anlamı ve kapsamı, tarihsel gelişimi içinde değerlendirilmektedir ve yurdun temel birimi olarak oda kavramına açıklık getirilmiştir.İkinci bölümde yurt odası ve binasının planlama ilkeleri kapsamında öncellik olarak yurt odasını oluşturan faktörlere ve ilkelere açıklık getirilmiştir. İnsan ölçüsü, eylem alanların belirlenmesi, yurt odasının fiziksel ve duyusal boyutların olması ve kullanıcıya bağlı etkenlerin açıklanmasıyla birlikte İstanbul'daki Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait yurt odalarıyla kıyaslanmak üzere planlama ilkeleri çerçevesinde belirlenmiştir. Bu bölümde odaları oluşturan planlama ilkelerin belirlenmesiyle birlikte yurt binasının oluşumundaki yurt odasının önemini bir takım tasarıma bağlı kavramlar çerçevesinde değerlendirilmiştirÜçüncü bölümde yurtdışında ve yurt içinde bulunan öğrenci yurt odaları oluşturan eylemlerin düzenlemesine göre ve yurt odası içinde yer alan eylem sayısına göre oda tiplerin tasnifi yapılmıştır.Dördüncü bölümde İstanbul'daki yurt oda ve binaların analizlerine yer ayrılmıştır. Yurt binaların kent içindeki dağılımı ve hangi amaçla tasarlandıkları açıklığa getirilmektedir.Son bölümde İstanbul'daki yurt odaların analizleri ile birlikte belirlenmiş planlama ilkelerine göre değerlendirilme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
İn the first chapter the origin of the word ''student dormitory'', it's meaning, scope and historical developement are being evaluated and the students room is being clarified as a basic unit of the dormitory buildings.İn the second chapter, in the context of planing principles of students' dormitory room and building, the factors and polices that make up the students' rooms are being clarified. Human dimension, identifying areas for action and functions, dorm room and it's physical and sensory dimensions with the user-dependent factors of the students rooms that belong to Higher Education Credit and Hostels İnstitution (Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtları Kurumu) in İstanbul are being comparised within the framework of the planing principles and therms.İn the third chapter, the examples of student dorm rooms in Turkey and abroad are being classified in to different types by the design of actions and functions that create rooms in general and by the number of areas planned for functions and actions to be performed.The fourth chapter is reserved for the analyzes of dormitory rooms and buildings in İstanbul and the distribution of dormitory buildings in the city to clarify the purpose of their planning.The last chapter analyzes the evaluation of student dormitories in İstanbul carried out in accordance with established planning principles.