Boğaziçi'nde Yalı Kayıkhaneleri üzerine bir araştırma
The study on the Boathouses of the Waterfront Houses on the Bosphours
  1. Tez No: 330503
  2. Yazar: DERYA SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Konusu yalılar olan araştırmaların bir çoğunda, zemin kat ve vaziyet planlarına detaylı bir şekilde değinilmemiştir. Bunun sonucu olarak, işlevi gereği, yapının zemin katında veya bahçede olan yalı kayıkhaneleri, bu tür çalışmalarda gereği kadar yer bulamamıştır.Bu tez, bu konuda görülen eksikliğin tamamlanması için yapılan kapsamlı bir çalışmadır. Bu amaçla bu tezde, şimdiye kadar, dikkatlerden kaçan yalı kayıkhanelerinin günümüzde kalan ve kalmayanları tespit edilmiş, genel özellikleri ve sorunları anlatılmış, çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır.I. Bölümde; Çalışmanın amacı, bu amaç doğrultusunda yapılan araştırmanın inceleme yöntemi ve çalışmanın kapsamı anlatılmıştır.II.Bölümde; Yalı mimarisi incelenmiştir. Bu amaçla bu bölüm, yalıların tarihi içinde ki gelişimleri, mimari özellikleri, yalıyı oluşturan fakat çoğu kez dikkate alınmayan yardımcı mekanlardan bahsedildiği alt bölümlere ayrılmıştır. Bölümde ayrıca bir sonra ki bölüme alt yapı hazırlaması açısından Boğaz'da sivil deniz ulaşımından ve kayık kültüründen de bahsedilmiştir.III.Bölümde, kayıkhane birimin anlatılmıştır. Bölümde, yalı kayıkhanelerinin çalışma prensipleri, fiziksel ve mimari özellikleri anlatıldıktan sonra tespit edilen kayıkhanesi bulunan yalılarla ilgili bilgiler verilmiştir. Bölüm, yalı mimarisindeki tarihsel gelişimin ve Boğaziçi'nin doğal koşullarının kayıkhane mimarisine olan etkileri üzerine yapılan değerlendirmelerle bitmiştir.IV.Bölümde; Kayıkhanelerin sürdürülebilirliğini zorlaştıran etkiler anlatılmıştır. Bu etkiler, sosyo-ekonomik sorunlar, yasal ve yönetimle ilgili sorunlar, fiziksel sorunlar ve işlevsel sorunlar başlıkları altında incelenmiştir.V.Bölümde; Sonuç olarak; kayıkhane biriminin sürdürülebilirliği için öneriler ortaya konulmuştur. Konuya, sosyo-ekonomik öneriler, yasal ve yönetimle ilgili öneriler, fiziksel ve işlevsel öneriler olarak ayrı başlıklar altında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Majority of studies about waterside houses have been omitted ground floor and layout plans. Therefore, inherently boathouses in the basement have not been mentioned by these studies in literature to date.The purpose of this study is to examine the subject of boathouses comprehensively. To this end, firstly locations of extant boathouses and currently non-extant boathouses are specified, then the fundamental features and issues of them are determined, finally some solutions for these problems have been presented respectively.This study is composed of five main sections.In first section, the purpose of the study, the way to follow in this study and the extent of the study are demonstrated.Second section demonstrates waterside houses architecture. With this aim, the historical development process of waterside houses, their architectural characteristics, some disregarded parts of them are surveyed into sub headings. Additionally, in this section, marine transportation and caique culture are referred.In third section, firstly, general principles of usage, physical and architectural features of boathouses are exhibited. Then, characteristics of each located boathouse in Istanbul are investigated distinctively. At the end of this section, the historical development process of boathouses, the impact of specific features of Bosphorous on boathouse architecture are examined.Section 4, presents difficulties in sustainability of boathouse. In this respect, socioeconomics factors, legal limits, regulations, physical and operational problems are discussed in this section.Finally, Section 5 concludes with a summary of main results and suggestions for sustainability.