Farklı darbe sayıları ile hazırlanan sıcak asfalt karışımlarda marshall oranının belirlenmesi ve regresyon analizi yöntemi ile belirlenen sonuçların değerlendirilmesi
Determination of marshall ratio for hot asphalt mixtures prepared with different pulse numbers and evaluation of the results that determined with regression analysis method
  1. Tez No: 330512
  2. Yazar: SEMİH DİNÇER KONAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Marshall stabilitesinin, Marshall akmasına oranı Marshall Oranı (MQ) olarak adlandırılmaktadır. Bu oran asfalt betonunun deformasyona karşı direncinin ve rijitliğinin bir göstergesidir. Marshall Oranı değeri modifiye karışım örneklerin deformasyon direncinin değerlendirilmesi için kullanılır. Daha yüksek MQ değeri daha rijit karışımı belirtmekte ve muhtemelen daha dirençli karışımı göstermektedir. Bu çalışmanın ana amacını; Marshall tokmağı kullanılarak farklı darbe sayısı ile hazırlanan karışımların Marshall oranlarının belirlenmesi, elde edilen oranlar yardımı ile regresyon analizi sonuçlarına bağlı bir modelin belirlenmesi ve hata oranlarının araştırılması oluşturmaktadır.Marshall yöntemiyle 75 darbe kullanılarak optimum bitüm belirlenmiştir. Optimum bitüm içeriğinde, farklı darbe sayıları (her iki yüze 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 darbe) ile karışımlar hazırlanarak Marshall oranları hesaplanmıştır.Stabilite değerleri, 45 vuruştan 65 vuruşa kadar artmakta, 65 vuruştan sonra 75 vuruşa kadar kademeli olarak azalmaktadır. 60-65 vuruş düzeylerinde sıkıştırma enerjisi uygun görülmektedir. Karışımların akma değerleri 65 vuruşa kadar artarken, 65-75 arası vuruşlarda azalmaktadır. Bunlara bağlı olarak MQ değerleri 45 vuruştan 65 vuruşa kadar azalmakta, 65-75 vuruş sayısı arasında ise artmaktadır.MS Excel programı kullanılarak hazırlanan briketlere ait Vuruş sayısı-MQ, Hort-MQ, Dp-MQ, Vf-MQ değerleri arasındaki ilişkiyi veren bağıntılar ve R2 değerleri bulunmuştur. Bağıntılar kullanılarak elde edilen MQ değerleri ile deney sonucunda bulunan MQ değerleri karşılaştırılmış ve hata oranları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rate of Marshall stability to Marshall flow value, is called Marshall Quotient (MQ). This ratio is an indicator of rigidity and deformation resistance of asphalt concrete. The value of Marshall Quotient is used for the evaluation to deformation resistance of the modified mix samples. Increasing MQ value defines more rigidity and more resistance and probably a more resistant mixture. The main purpose of this study is determination of Marshall ratio values by Marshall compression technique (under different impacts) of prepared mixtures, then specify an equation with obtained MQ values according to the results of regression analysis, and finally exploration of error rates.The optimum bitumen were determined by Marshall method under 75 blows. Several mixtures are prepared in this optimum bitumen, and for each mixture MQ is calculated under different compression values (on both sides 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75 pulses).The value of stability, increase from 45 pulse to 65 pulse and they gradually decrease from 65 pulse to 75 pulse. The optimum compacting energy level is about 60-65 pulses. Mixtures yield values are increased to 65 pulses, decreased between 65-75 pulses. Accordingly, MQ values are decreased from 45 pulse to 75 pulses, but increased from 65 pulse to 75 pulses.Pulse number which is belong to briquettes-MQ, correlation that give connection between Hort-MQ, Dp-MQ, Vf-MQ values and R2 values were gotten using MS Excel computer program. MQ values which were gotten using correlations with the experimental values belonging to MQ were compared and error rate were determinated.