Erzincan ili trombidioid akarlarının (Acari, Trombidiformes) sistematik yönden incelenmesi systematic investigation of the trombidioid mites (Acari, Trombidiformes) province of Erzincan
- Tez No: 330528
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ SEVSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Erzincan ilinden toplanan Trombidioid akarlar değerlendirilmiş ve iki familyaya ait Trombidium holosericeum (Linnaeus, 1758), Dolichotrombium anatoliae Makol ve Sevsay, 2011, Eutrombidium trigonum (Hermann, 1804) ve Trichotrombidium rafieiae Saboori, 2002 türleri tespit edilmiştir. Bu türlerin üç tanesi Türkiye faunası için yeni kayıttır.Tespit edilen türlerimiz üzerinden özgün şekilleri çizilmiş, çeşitli morfolojik yapılarının ölçümleri alınmış, tanımları gözden geçirilmiş, yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış, familya ve cins teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated the trombidioid mites collected from Erzincan province. Four species belonging to two families were identified and described, Trombidium holosericeum (Linnaeus, 1758), Dolichotrombium anatoliae Makol ve Sevsay, 2011, Eutrombidium trigonum (Hermann, 1804) and Trichotrombidium rafieiae Saboori, 2002, respectively. Three of them are new records for the Turkish fauna.The morphological characters, the measurements and drawings of various structures, habitats and distributions on the Turkey and the world of idendified species were presented, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for families and genera.