Ergan dağı (Erzincan)'nın etnobotanik özellikleri
The ethnobotani?cal properties of Ergan mountain (Erzincan)
  1. Tez No: 330527
  2. Yazar: ZEYNETTİN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Erzincan ili sınırları içerisinde yer alan Ergan Dağı ve dağın eteklerindeki köylerde bulunan bazı bitkilerin bu yörede yaşayan halk tarafından etnobotanik kullanımını belirlemek amacıyla, 2011 yılının Nisan ve Ağustos ayları arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanındaki 42 familyaya ait toplam 125 taksonun, 82'si gıda, 56'sı tıbbi, 22'si yem, 4'ü eşya, 3'ü süs, 2'si balık ağı ve 6'sı yakacak amacıyla kullanıldığı belirlenmiştir. Yöre halkı tarafından 6 bitkiye sadece isim verilmiş olup, bu bitkilerin herhangi bir kullanımı bulunmadığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda etnobotanik özellikleri bakımından 35 bitkiye ait verilerin mevcut literatürlerle örtüştüğü, 84 bitkinin ise farklı kullanımlarının olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 10 bitkinin kullanımına ait bilgiler ilk kez çalışmamızda verilmektedir. Ayrıca tarafımızdan etnobotanik amaçlı kullanılabilecek 16 bitki belirlenmiş ve hangi amaçlarla kullanılabileceği açıklanmıştır.En çok takson ihtiva eden 5 familyanın sırası şöyledir; Asteraceae 17 (% 13,06), Rosaceae 13 (% 10,04), Lamiaceae 12 (% 9,6), Fabaceae 8 (% 6,4) ve Alliaceae 6 (% 4,8)'dir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between April and August in 2011 and aimed to determine some plant species? Ethnobotanical utilization by the people living in the villages and settling around Mount Ergan, which is located in Erzincan. Determined 125 species belonging to 42 families utilized by the people, 82 of them are for food, 56 of them for medical purposes, 22 for forage, 4 for daily items, 3 for ornamental, 2 as fish net and 6 utilized as fuel. It has been found that 6 plants are named by local people but are not utilized. As a result of the study, it was determined that 35 plants? information overlaps with the literature in terms of etnobotanical properties, 84 plants have different use. The information that 10 plants of those are used by people has appeared in this study for the first time, and we determined 16 plants that have properties that might be used for ethnobotanical purposes.The order of 5 families that have the most taxa is as follows: Asteraceae 17 (13,06 %), Rosaceae 13 (10,04 %), Lamiaceae 12 ( 9,6 %), Fabaceae 8 (6,4 %) and Alliaceae 6 (4,8 %).