Erzincan ovası zerkonid akarlarının (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) sistematic yönden incelenmesi
Systematic investigation of Zerconidae (Acari, Mesostigmata, Zerconidae) mites plain of Erzincan
  1. Tez No: 330529
  2. Yazar: BURCU KABASAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ALİ BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Erzincan ovasından toplanan zerkonid akarları değerlendirilmiştir, bir familya ile iki cinse ait 7 tür belirlenmiştir. Bunlardan Zercon colligans, Zercon septemporus, Zercon kackaricus, Zercon adoxyphes, Prozercon tragardhi, Prozercon satapliae türleri daha önce tanımlanmıştır. Zercon erzincanica sp. nov. ise bilim dünyası için yeni kayıttır.Tespit edilen, türlerimiz üzerinden özgün şekilleri çizilmiş, çeşitli morfolojik yapılarının ölçümleri alınmış, tanımları gözden geçirilmiş yaşama alanları ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiş, çeşitli sistematik sorunları tartışılmış, familya ve cins teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been evaluated the zerconid mites samples collected from Erzincan plain, and 7 species determined belong to a family and 2 genera. Of these, Zercon colligans, Z. adoxyphes, Z. septemporus, Z. kackarikus; Prozercon tragardhi, P. satapliae have been described before. Zercon erzincanica sp. nov. is a new record for the science.The morphological characters, the measurements and drawings of various structure, habitats and distributions of Turkey and world-wide of identified species were given, and it has been remarked systematical aspect, arranged keys for families and genera.