Elektrospinning yöntemi ile biyopolimer esaslı nanoyapıların hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparing and characterization of nanostructures based on biopolymers with electrospinning process
  1. Tez No: 330547
  2. Yazar: YAVUZ ÇAYDAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Biyopolimerler, canlı organizmalardan elde edilmiş olan polimer yapılardır. Gösterdikleri yüksek biyo-uyumluluk, biyo-bozunurluk ve anti-toksik etkileri nedeniyle içinde bulunduğumuz yüzyılda her geçen gün daha fazla ilgi çekmekte ve araştırmalara konu olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar multidisipliner hale geldikçe biyopolimerlerin uygulama alanı daha da genişlemektedir. Bu duruma bir de bu yüzyılın yükselen değeri nanoteknoloji eklendiğinde biyopolimerler başlı başına ayrı bir araştırma konusu haline dönüşmüştür.Bu çalışmada, biyopolimer sınıfı içerisinde bulunan selüloz asetat polimeri kullanılarak nano boyutlu lif üretiminin en etkili yöntemlerinden biri olan elektrospinning ile lif üretimi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu liflerin üretiminde kullanılan polimer çözeltilerine sistematik biçimde non-iyonik, anyonik ve katyonik yüzey aktif madde ve de klorür ve nitrat grubu olarak iki farklı grupta ele alınabilecek tuz katkısı yapılmıştır. Elde edilen liflerin morfolojik özellikleri, polimer çözeltilerinin fizikokimyasal özellikleriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Üretilen liflerin her bir türüne temas açısı testi yapılarak, yapılan katkıların lif hidrofilliğini ne yönde etkilediği gözlenmiştir. Belirlenen bir dizi lif grubuna DSC analizi yapıldıktan sonra aynı lif grubunun antimikrobiyal performansı hem kalitatif hem de kantitatif yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biopolymers are the polymers, which have been produced by living organisms. Since they have a high degree of bio-compatibility and their bio-degradable and anti-toxic effects, biopolymers get more attention in current century and take part in many research projects. As the scientific studies get more and more multidisciplinary, biopolymers? application area has been enlarging. In addition to this, with the help of nanotechnology, which is the rising research topic of this century, biopolymers have been an independent research topic.In this study, by using cellulose acetate (CA), which is a member of biopolymer family, and electrospinning technique, one of the most effective one to produce nanofibers, electrospun fibers were produced. Non-ionic, anionic and cationic surfactants and salts, which can be grouped in two as chloride and nitrate group salts were added into the polymer solutions of those fibers, systematically. Morphological properties of these electrospun fibers were analyzed by comparing with their polymer solutions? physicochemical properties. Contact angle test had been applied on every type of fiber, in order to understand the effects of the additives on the property of hydrophilicity. DSC analyze was applied on a group of those fibers, which were evaluated also based on their antimicrobial performance due qualitative and also quantitative methods.