Sandviç kompozit plakların darbe davranışları
Impact behavior of sandwich composite plates
- Tez No: 330546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; E-camı/epoksi kabuklu PVC ve PET köpüğü çekirdekli sandviç kompozit malzemelerin düşük hızlı darbe test davranışlarını deneysel olarak incelemektir. Düşük hızlı darbe deneyinde kullanılacak sandviç kompozit plakalar için vakum destekli infüzyon kalıplama yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Bu plakalardan 100 mm x 100 mm şeklinde kesilen numuneler bir test düzeneği kullanılarak düşük hızlı darbe testine tabi tutulmuştur. Darbe testine tabi tutulan numuneler için kuvvet, deplasman, absorbe edilen enerji, zaman, hız gibi parametrelerin değişimi kaydedilmiş ve kendi aralarında köpüğe ve katman sayısına göre karşılaştırılmıştır. Ayrıca, absorbe edilen enerji, maksimum kuvvet, maksimum çökme ve toplam temas süresi gibi darbe parametreleri radar grafik formunda verilmiştir. Radar grafikler hem farklı köpükler hem de farklı kabuk tabaka sayıları için verilmiştir. Düşük hızlı darbe deneyi sonucu numuneler üzerinde oluşan hasar modları incelenmiş, grafiklere ait çeşitli hasarlı numune fotoğrafları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to examine low-velocity impact behavior of sandwich composite materials with PVC, PET foam cores and E-glass/epoxy skin experimentally. Vacuum assisted resin infusion method was used for manufacturing of sandwich composite plates to be used in low-velocity impact tests. Afterwards, the samples with dimensions of cut from the plates 100 mm x 100 mm were subjected to low-velocity impact test by using a test fixture. For the samples tested, the variation of the impact parameters such as force, displacement, absorbed energy, time and velocity were recorded. The mentioned parameters are compared for different foams and thicknesses. In addition, the variation of some parameters such as absorbed energy, maximum force, maximum deflection and contact time are presented in the radar graphic form. The radar graphs are provided for both different foams and varied face-sheet thicknesses.