Bingöl ili Yedisu ilçesi Karapolat Köyü merasının verim ve botanik kompozisyonu
The hay yield and botanical composition of a range at Karapolat Village, Yedisu in Bingöl
  1. Tez No: 330583
  2. Yazar: ÖMER AĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN KÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Bingöl ili, Yedisu ilçesi, Karapolat köyünde doğal bir meranın üç farklı yöneyinin botanik kompozisyon ve verim açısından birbirleriyle karşılaştırılması amacıyla yürütülmüştür.Araştırma sonuçları; meranın %85.8'inin bitki ile kaplı olduğunu, kaplama alanına göre botanik kompozisyonun %59.9'unu buğdaygil, %2.8'ini baklagiller ve %37.3'ünü diğer familya bitkilerinin oluşturduğunu, baklagillerin en fazla güney (%5.3) yöneyinde, buğdaygillerin en fazla doğu (% 69.5) yöneyinde ve diğer familya bitkilerinin en fazla batı (%52.1) yöneyinde olduğunu göstermiştir.Merada en yaygın türlerin; Taeniatherum caput-medusae (%93.33), Centaurea carduiformis (%55.83), Eryngium billardier (%34.17), Poa bulbosa (%20.83), Cynedon dactylon (%18.75) ve Astragalus microcephalus (%18.75) olduğu ortaya çıkmıştır.Kuru ot verimi, mera yöneylerine bağlı olarak 210.3 kg/da ile 279.2 kg/da arasında değişti ve mera yöneylerinin kuru ot verimi açısından istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli farlılık gösterdiği saptanmıştır. Meranın otlatma kapasitesi 10 BBHB olarak hesaplanmıştır.Ağırlığa göre botanik kompozisyonun %36.8'ini buğdaygiller, %17.9'unu baklagiller,% 45.3'ünü diğer familya bitkilerinin oluşturduğu, ağırlığa göre botanik kompozisyon oranı içerisinde doğu yöneyinde buğdaygillerin (%40.0), güney yöneyinde ise baklagillerin ve diğer familya bitkilerinin oranlarının yüksek olduğu saptanmıştır.Mera kuru otunun buğdaygil (%5.8) ve diğergil (%9.7) ham protein oranının en yüksek olduğu yöneyin güney olduğu, baklagil protein oranının (%15.5) ise en yüksek doğu yöneyde olduğu belirlenmiştirHam protein verimi, mera yöneylerine bağlı olarak 16.3 kg/da ile 26.4 kg/da arasında değişmiş ve mera yöneylerinin bu açıdan istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli farlılık gösterdiği ortaya çıkmıştır.İncelenen merada 11 familyaya ait 26 cins ve 28 farklı bitki türü saptanmıştır.(P?0.01)
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare three different aspects of range land vegetation at Karapolat Village of Yedisu in Bingöl, for hay yield and botanical compositions.Results of the study showed that plant basal cover percentage of the range vegetation was 85.8%. Percentages of grasses, legumes and other family plants of total plant cover were 59.9, 2.8% and 37.3%, respectively. The highest percentage of grasses was determined in the East, the highest percentage of legumes was in the South and the highest percentage of other family plants was dominant in the West aspect.The most frequent plants encountered of the range vegetation were determined Taeniatherum caput-medusae (93.33 %), Centaurea carduiformis (55.83 %), Eryngium billardier (34.17 %), Poa bulbosa (20.83 %), Cynedon dactylon (18.75 %) and Astragalus microcephalus (18.75 %).The hay yield was statistically in significant (level of 1 %) and changed from 210.3 kg/da to 279.2 kg/da depending on the aspects. Grazing capacity of the range was calculated as 10 BBHB.Percent contributions of grasses, legumes and other family plants of the hay yield were 36.8, 17.9% and 45.3% respectively. Hay yield in the East aspect was mainly composed of grasses while legumes and other family plants were main contributory group in the hay yields(40%) of the South aspects.The highest grasses (5.8%) and other family plants (9.7%) crude protein ratio of hay were detected in the South while the highest legumes (15.5%) crude protein ratio was detected in the East aspect.Crude protein yields varied from 16.3 kg/da to 26.4 kg/da depending on the aspects, and the aspects were statistically in significant (level of 1%) different in this respect.A total of 28 species from 26 genuses belonging to 11 families were determined in the ramge. (P?0.01)