Maliyet tabanlı paralel montaj hattı dengeleme problemleri: Yeni modeller
Cost-oriented parallel assembly line balancing problems: New models
  1. Tez No: 330590
  2. Yazar: TUSAN DERYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HADİ GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu tezde, maliyet tabanlı amaç fonksiyonu ile paralel montaj hatlarının eş zamanlı dengelenmesi problemi ele alınmıştır. Bu problem, maliyet tabanlı paralel montaj hattı dengeleme problemi olarak adlandırılır. Maliyet tabanlı paralel montaj hattı dengeleme problemleri için karma tamsayılı programlama modelleri önerilmiştir. Ayrıca, öncelikli hedefler ile paralel montaj hatlarını dengelemek için bir hedef programlama yaklaşımı önerilmiştir. Problem NP-zor olduğu için, matematiksel model tabanlı bir sezgisel algoritma ve bir melez paralel genetik algoritma orta ve büyük boyutlu problemleri çözmek için geliştirilmiştir. Önerilen sezgisel yaklaşımlar literatürde iyi bilinen kıyaslama problemleri üzerinde test edilmiştir ve yaklaşımların performansı birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Deneysel araştırma sonuçları melez paralel genetik algoritmanın diğer sezgisel yaklaşıma kıyasla önemli ölçüde daha iyi çözümler elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problem of balancing simultaneously parallel assembly lines with cost-oriented objective function is addressed. This problem is called cost-oriented parallel assembly line balancing problem. Several mixed integer programming models for cost-oriented parallel assembly line problems are proposed. Furthermore, a goal programming approach to balance parallel assembly lines with precise goals is proposed. Since the problem is well-known as NP-hard, a heuristic algorithm based on mathematical model and a hybrid parallel genetic algorithm are developed to solve the medium- and large-size scales problem. The proposed heuristic approaches are tested on the well-known benchmark problems in the literature, and performance of the approaches are compared with each other. The results of an experimental investigation show that the hybrid parallel genetic algorithm achieves significantly better solutions than other heuristic approach.