Kurtdüzü sırtları ve çevresi(Bitlis) florası
Flora of the kurtdüzü ridges and it's around (Bitlis)
  1. Tez No: 330602
  2. Yazar: EMEL GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma alanı, Bitlis ili sınırları içinde yer alan Kurtdüzü Sırtları ve çevresidir. Çalışma alanından Mart 2010 ? Haziran 2012 tarihleri arasında 653 bitki örneği toplanmıştır. 52 familya ve 183 cinse ait, 302 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. 17 takson endemik olup endemizm oranı % 5,6' dır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımı ise şöyledir: İran-Turan elementleri 98 (% 32,4), Akdeniz elementleri 13 (% 4,3), Avrupa-Sibirya elementleri 20 (% 6,62), çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen 171 (% 56,7) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
Kurtdüzü Ridges (Bitlis) and its around is siteated in iner East Anatolia. After the determination of collected 653 plant specimens, we got to result find, that the flora is composed of 52 families, 183 genera and 302 taxa which are specific and infraspecific rank. The 17 taxa are endemic to Turkey (5, 6 %). Phytogeographical elements of the area are as follows: Irano?Turanian 98 (32,4 %), Mediterranean 13 (4,3 %), Euro?Siberian 20 (6,62 %) and the others wide spreaded and phytogeographical region are unidentified 171 (56,7 %).