Yediler tepesi ve çevresinin(Keskin-Kıkırkkale) florası
Flora of the yediler hill(Keskin-Kirikkale)
  1. Tez No: 330603
  2. Yazar: MERVE ÖRNEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırma, Kırıkkale'nin güneyindeki Keskin ilçesinin yaklaşık 8 km kuzeybatısında yer alan bölgede gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanından Mart 2011-Eylül 2012 tarihleri arasında 672 bitki örneği toplanmıştır. 46 familya ve 177 cinse ait, 310 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Toplam 43 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı %13,8'tir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: 74'ü İran-Turan Elementi (%23,8); 23'ü Akdeniz Elementi (%7,41); 11'i Avrupa-Sibirya Elementi (%3,54); 202'si çok bölgeli ve bölgesi belirlenemeyen (%65,1) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The study area is located about 8 km northwest of Keskin province, Kırıkkale. 672 plant specimens were collected from the area during March 2011-September 2012. Identification of the specimens revealed the presence of 310 taxa belonging to 177 genera in 46 families. A total of 43 (13,8%) taxa are endemic to Turkey. The distrubition ratios of the taxa into the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 74 (23,8%); Mediterranean 23 (7,41%) and Euro-Siberian 11 (3,54%); Multiregional and others which their regions unclarified are 200 (64,51%).