Beyaz peynirlerden izole edilen Enterococcus bakterilerinin yapay mide ve bağırsak sıvısına dirençleri ve antikolesterol aktivitesinin belirlenmesi
Determination of anticholesterol activities and their resistance to the artificial gastric juice and intestinal juice of Enterococcus bacteria, which are isolated from the fresh white cheeses
  1. Tez No: 330611
  2. Yazar: ESRA YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Enterococcus faecium DSMZ 20447 ve Enterococcus faecalis NCDO 581 standart suşlarını içeren toplam 8 adet Enterococcus suşunun yapay mide sıvısı ve bağırsak sıvısında canlılıkları araştırılmıştır. Ayrıca suşların farklı safra tuzu konsantrasyonlarının etkisi ve suşların anti-kolesterol aktiviteleri hesaplanmıştır. Suşların, yüzde giderimi miktarı ölçümüne göre antioksidan aktivitelerinin araştırması için, spektrofotometrik metot kullanılmıştır.Enterokoklar farklı pH'larda ve farklı sürelerde yapay mide sıvısına maruz bırakılmıştır. Başlangıçta tüm suşların tüm pH'larda ürediği gözlenmiştir. Ayrıca 60. dk'da, pH 2,0'de sadece Enterococcus faecium RT 81 ve Enterococcus faecalis NCDO 581 suşlarının ürediği gözlemlenmiştir. Aynı dakikada pH 3,0'te Enterococcus faecium DSMZ 20447 standart suşu dışındaki tüm suşlarda azalan yoğunlukta üreme gözlenmiştir. pH 4,0'te tüm suşlarda ürediği tespit edilmiştir. 180. dk'da pH 2,0'de hiçbir suş üreme belirtisi göstermemiştir. Fakat aynı dakikada pH 3,0'te Enterococcus faecium RI 41 ve Enterococcus faecalis NCDO 581 suşlarında üreme gözlenmiştir. Yine aynı dakikada pH 4,0'te tüm suşlarda azalan yoğunlukta üreme gözlemlenmiştir.Test edilen tüm suşların yapay bağırsak sıvısında 240 dk canlı kalabildiği belirlenmiştir. En yüksek üreme Enterococcus faecium RT 81 suşunda; en düşük üreme Enterococcus faecium DSMZ 20447 suşunda tespit edilmiştir. Enterococcus faecalis NCDO 581 standart suşunun hem yapay mide sıvısına hem de bağırsak sıvısına dirençli olduğu tespit edilmiştir.Enterococcus suşlarında kolesterol giderimi %0,0; %0,6; %0,15 ve %0,30 oranında safra içeren ortamlarda belirlenmiştir. %0,30 oranında safra içeren besi ortamında, Enterococcus faecalis RT 122 suşunun en yüksek kolesterol giderimine sahip olduğu belirlenmiştir. Enterococcus faecalis RT 122 suşu %81 oranında kolesterol giderimi gerçekleştirirken Enterococcus faecium RI 6 suşu safra içermeyen besi ortamında %4 oranında kolesterol giderimi ile en düşük giderime sahip suş olarak belirlenmiştir.Suşların antioksidan aktivitesi incelenmiştir. En yüksek antioksidan aktiviteyi Enterococcus faecalis NCDO 581 suşu gösterirken en düşük aktivite Enterococcus faecalis RT 122 suşunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 8 Enterococcus strains including Enterococcus faecium DSMZ 20447 and Enterococcus faecalis NCDO 581 as standard strains were tested for their survival in artificial gastric and in intestinal fluid juice. Also, the effect of different bile salt concentrations and anti-cholesterol activities of the strains were estimated. Spectrophotometric method were used for the studying antioxidant activities of the strains by measuring the percentage of reduction.Enterococci were subjected to artificial gastric juice on different pH?s and on different periods. It was observed that all the strains survived in all pH?s at the beginning. Also, it was observed that only Enterococcus faecium RT 81 and Enterococcus faecalis NCDO 581 strains survived at pH 2,0 at the 60th minute. At the same minute, in pH 3,0; it was observed that other than Enterococcus faecium DSMZ 20447 standard strain, all the strains showed decreasing density of survival. In pH 4,0 ; it was determined that all the strains survive. At 180th minute, in pH 2,0 ; none of the strains showed any sign of survival. However, at the same minute, in pH 3,0 ; it was observed survival at Enterococcus faecium RI 41 strain and at Enterococcus faecalis NCDO 581 standard strain. Again at the same minute, in pH 4,0 ; it was observed that all the strains showed decreasing density of survival.It was determined that all the strains that are tested could survive for 240 minutes in the artificial intestinal fluid. It was determined that while Enterococcus faecium RT 81 strain has the highest unit of survival, Enterococcus faecium DSMZ 20447 standard strain has the lowest unit of survival. It was determined that, Enterococcus faecalis NCDO 581 standard strain was resilient to both artificial gastric juice and intestinal fluid.The cholesterol reduction in Enterococcus strains were determined at 0,0%; 0,6%; 0,15% and 0,30% percentages in bile containing environments. In nutrition environment containing 30% of bile, it was determined that Enterococcus faecalis RT 122 strain has the highest unit of cholesterol reduction. While Enterococcus faecalis RT 122 strain performed 81% of cholesterol reduction, it was determined that with 4% of cholesterol reduction, Enterococcus faecalis RI 6 strain has the lowest unit of reduction in non-bile containing nutrition environment.Antioxidant activities of the strains are researched. While, Enterococcus faecalis NCDO 581 standard strain showed the highest percentage of antioxidant activity, it was determined that Enterococcus faecalis RT 122 strain showed the least percentage of antioxidant activity.