Ankrajlı bir istinat yapısının hesaplanan ve gözlenen davranışının karşılaştırılması
The comparison of the calculated and observed behavior of an achoreged retaining wall
- Tez No: 330650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevresinde etkilenecek yapılar bulunan derin kazı dayanma yapılarında stabilitenin yanında göçmeden önce oluşan deformasyonların miktarı da önemli olmaktadır. Stabilite ve deformasyonlar bir derin kazı destekleme yapısının performansı oluşturan unsurlardır.Bu çalışmada Ankara Seyranbağları semtinde yapılan huzurevi inşaatı temel kazısı için oluşturulan iksa sisteminin davranışı incelenmiştir. Öncelikle arazi ve laboratuar verilerinin yanı sıra literatürdeki çalışmalar ve lokal korelasyonlardan hareketle zeminin mühendislik parametreleri belirlenerek iksa sistemi modellenmiştir. Daha sonra sonlu elemanlar yöntemi ile duvar davranışı incelenerek deformasyon tahminleri yapılmıştır. Sonlu eleman analiz sonuçları, araziden elde edilen ölçümler ve literatürdeki amprik yöntemlerle hesaplanan deformasyonlar ile karşılaştırılarak duvarın performansı değerlendirilmiştir.Sonuç olarak; zemin modeli, zemin modeline ait deformasyon parametreleri ve zemin dayanım parametrelerinin doğru seçilmesi durumunda sonlu eleman programları ile iksa sistemlerinde meydana gelecek deformasyonların kabul edilebilir bir doğrulukla tahmin edilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For deep excavation retaining systems within close proximity to existing structures, serviceability issues, i.e., deformations, are as important as the overall stability. Within this context, this study evaluates the deformation behavior of an anchored retaining wall in clay, which was constructed for supporting the excavation of nursing house in Seyranbağları district of Ankara. First, the geotechnical parameters of the soil was estimated using the result of in-situ and laboratory tests as well as those obtained by empirical correlations. Experience from previous local studies was utilized in selecting the proper correlations, as they are numerous in the literature. Then, finite element analyses were performed to predict the retaining wall behavior, focusing mainly on the deformations of the wall itself and surrounding ground. These numerical results were compared with those obtained from in-sit inclinometer and settlement measurements and those estimated by empirical methodologies. Back-calculations were also performed to determine the soil parameters, use of wich would result in exact agreement with in-situ measurements.The results indicate that, with selection of appropriate constitutive model and geotechnical parameters, finite element analyses are capable of predicting the behavior of anchored retaining wall systems with sufficient accuracy