Hava araçları trim servo eyleyici test düzeneğinin tasarım ve uygulaması
Design and application of a test set up of air craft trim actuator
- Tez No: 330663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada hava araçları üzerinde kullanılan trim servo eyleyicilerin test düzeneğinin tasarım ve uygulama çalışmaları yapılmıştır. Test düzeneği üzerinde DA motoru, tork sensörü ve açı sensörü bulunmaktadır. Test düzeneği üzerinde bulunan DA motoruna 36 voltluk bir DA kaynağı ile darbe genişlik modülasyonu yöntemi kullanılarak pozitif ve negatif yönde gerilim uygulanmaktadır. DA motora uygulanan gerilim; motor her iki yönde dönecek şekilde, sıfır volt değerinden 36 volt değerine sonra sıfır volt değerine getirilmektedir. Bu işlem yaklaşık 300 sn sürmektedir. Bu süre içerisinde gerilim değişimine bağlı olarak motorun üretip eyleyiciye uyguladığı tork değişmektedir. Uygulanan tork karşılığı eyleyicinin dönme açıları ölçülmekte ve kaydedilmektedir. Elde edilen sonuçlar eyleyici üretici firmasının verdiği test şablonun alt ve üst sınırları ile karşılaştırılmaktadır. Geliştirilen elektronik devre ile sonuçlar anlık olarak değerlendirilip test işlemi sonucu hakkında karar verilmektedir. Test sonucu bir LCD yardımıyla gösterilmektedir. Bu çalışmada simulasyon programı olarak Matlab/Simulink ve Proteus programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design and application studies of the test set up of trim actuators which are used on aircrafts have been done. There are a DC motor, torque and angle sensors on the test set up. A variable voltage with positive or negative polarity is applied to the DC motor from a 36 V DC voltage source using Pulse-Width-Modulation (PWM) technique. The voltage applied to the DC motor is changed from zero to 36 V, from 36V to -36 V, then from -36 V to zero gradually. The duration of one complete cycle is about 300 sec. In this period, the torque applied to the actuator is changed depending on the applied voltage. The rotation angle of the actuator is measured and recorded following the applied torque. The obtained results are compared with the technical data sheet of the actuator given by the corresponding producer firm. The comparison results are evaluated instantaneously and the final decision is taken by the improved electronic circuit. The test result is displayed by the help of an LCD. In this thesis, the Matlab/Simulink and Proteus programs are used as simulation software.