Rotatif krayojenik soğutucular için fırçasız doğru akım motoru tasarımı ve optimizasyonu
Design and optimization of brushless direct current motor for rotary cryogenic coolers
  1. Tez No: 330662
  2. Yazar: ADEM DALCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde savunma sanayinde kullanılan termal görüntüleme cihazları ve alt parçaları ithal edilmektedir. Savunma gibi kritik bir alanda yerli teknolojilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla, bu tez çalışmasında askeri envanter de bulunan krayojenik soğutucular için fırçasız doğru akım motorunun tasarımı ve çıkış parametrelerinin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. İlk olarak ANSYS Maxwell Rmxprt paket programı kullanılarak motorun analitik hesapları yapılmıştır. Çıkış büyüklüklerini etkileyen kaykı, kutup yayı ofseti, kutup yayı oranı ve mıknatıs kalınlığı parametrelerinin optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Optimizasyon sonuçlarına göre elde edilen modelin 2 boyutlu ve 3 boyutlu sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kutup yayı ofseti 2,5 mm, kutup yayı değeri 0,64, kaykı miktarı 0,5 ve mıknatıs kalınlığı 2,2 mm olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile milli cihaz tasarım kabiliyetine katkı sağlanması ve termal görüntüleme alanındaki rekabet gücünün arttırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, thermal imaging devices and sub-parts used in defense industry have been imported. Domestic technologies need to be improved in a critical area such as defense. For this porpuse, in this thesis the design of brushless DC motor and optimization of output parameters have been carried out for cryogenic coolers being situated in the military inventory. Firstly, the analytical calculations of the motor have been performed using the software package of ANSYS Maxwell Rmxprt. The optimization of the parameters of skew, pole arc offset, embrace and magnet thickness affecting the output parameters quantities have been carried out. 2D and 3D finite element analysis have been performed for the obtained model according to the optimization results. According to the data obtained from study, pole arc offset pole arc value, the amountf of skew and magnet thickness are obtained to be of 2,5 mm, 0,64, 0,5 and 2,2 mm respectively. In this study, a contribution to the national instrument design capability and increasing the competitiveness power in the field of thermal imaging have been intended.