Narkotiklerin kullanılmadığı TİVA'da ketamin-propofol ve ketamin-midazolam kombinasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 33068
  2. Yazar: REFİKA KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Analjezik olarak narkotiklerin kullanılamayacağı durumlarda TİVA'da ketamin kullanımını araştırdık. Ketamin, anestezi indüksiyonu için yetersiz dozlarda bile güçlü bir analjeziktir. Ancak başlıca dezavantajı hipertansiyon oluşturması ve psikomimetik acil fenomenleri ortaya çıkarmasıcür. Ketaminin bu yan etkilerini önlemek için çalışmamızda propofol ve midazolamı kullandık. Sabit infuzyon hızlarında, yeterli hemodinami sağlayıp sağlayamayacağını araştırdık. Çalışmamıza ASA I-II grubuna dahil, yaşlan 19-74 arasında değişen 9 kadın, 21 erkek, toplam 30 hasta dahil ettik. Propofol+ ketamin (PK) grubuna indüksiyonda 2 mg/kg propofol, 1 mg/kg ketamin verildi. Bunu takiben 10 mg/kg/saat (10 dakika), 8 mg/kg/saat (10 dakika), 6 mg/kg/saat (cerrahi boyunca) propofol infıizyonu, 2 mg/kg/saat (cerrahi boyunca) ketamin infıizyonu başlatıldı. Midazolam+ketamin (MK) grubuna ise indüksiyonda 0. 1 5 mg/kg midazolam, 1 mg/kg ketamin verildi. Daha soma 0.1 mg/kg/saat midazolam ile 2 mg/kg/saat ketamin infüzyonu başlatıldı. Ketamin infuzyonları cerrahi bitiminden yarım saat önce, midazolam infıizyonu 15 dakika önce, propofol infıizyonu ise 5 dakika önce kesildi. Anestezi derinliği PRST sistemine göre takip edildi. Kas gevşemesi başlangıçta 0. 1 mg/kg vekuronium ile yapıldı. TOF takibi ile aralıklı olarak vekuronium dozları tekrarlandı. Uyanma şuasında hastaların sözlü emirlere uyma zamanlan (SEUZ) ile sözlü yanıt verme zamanlan (SYVZ) kaydedildi. Hastalara rüya görüp görmedikleri, gördü iseler; rüyaların kötü olup olmadığı soruldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We have evaluated the use of ketamine in TWA where the narcotics can not be used as analgesics. Ketamine is a potent analgesics even at insufficient doses for the induction of anaesthesia. The major disadvantages are hypertension and psychornimetic emergence sequels. In order to prevent these side effects of ketamine we have used propofol and midazolam. We have investigated whether the drug will produce sufficient hemodynamic effects at constant rate of infusion. We have included, 9 women and 2 1 men, aged between 1 9 and 74, ASA group I- II. 2 mg/kg of propofol and 1 mg/kg of ketamine are given to the patients of propofol+ ketamin (PK) group. Following propofol infusions are 10 mg/kg/hr (10 minutes), 8 mg/kg/hr (10 minutes), 6 mg/kg/hr (during surgery), ketamin infusion is 2 mg/kg/hr (during surgery). In the Midazolam+Ketamin (MK) group 0.15 mg/kg midazolam and 1 mg/kg ketamine are administered during the induction. Afterwards, 0. 1 mg/kg/hr midazolam and 2 mg/kg/hr ketamine infusions have began. Infusions of ketamine, midazolam and propofol are stopped 30, 15 and 5 minutes before the end of surgery, respectively. Muscle relaxation is established by 0.1 mg/kg vecuronium. Vecuronium doses are repeated by following TOF. During the recovery, time to response to verbal commands and time to give verbal response were recorded. The patients were questioned about unpleasant dreams.