Türk Ceza Kanununda uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları
Crimes of drug or cordial in the Turkish Criminal Law
- Tez No: 249472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın konusunu, Türk Ceza Kanununda düzenlenen uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (TCK m.188), uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçu (TCK m.190) ve kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak suçu(TCK m.191) oluşturmaktadır. Bu suçlar 5237 Sayılı Kanunda 765 Sayılı Kanunla benzer olarak düzenlenmiş olmakla beraber özellikle kullanmak için bulundurma suçu yönünden önemli değişiklikler yapılmıştır.Uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlılığı insan ve toplum sağlığı üstünde ciddi tehlikeler yaratmaktadır. Bu nedenle konu önemini her zaman korumuştur. Madde kullanımın denetlenmesi için uluslararası hukukta düzenlemeler yapılmakta mevzuatımızda söz konusu denetim gerek özel kanunlar ve Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemelerle sağlanmaktadır. Bu kapsamda madde imal ve ticareti suçları ağır yaptırımlara tabi tutulmakta, kullanıma yönelik suçlarda ise kullanıcının tedavi edilerek yeniden topluma adapte edilmesine yönelik tedbirler düzenlenmektedir.Çalışmamızda ilk bölümde uyuşturucu veya uyarıcı madde kavramı ve çeşitleri açıklanmıştır. Konuyla ilgili uluslararası sözleşmelere değinilmiştir. Mevzuatımızda konuya anayasal yaklaşım ve konunun düzenlendiği başlıca kanunlar açıklanmıştır.Çalışmamızda her üç suç tipi yönünden; korunan hukuki yarar, suçun faili ve mağduru, suçun tipe uygunluk unsuru, hukuka aykırılık unsuru, kusurluluk unsuru, suçun özel görünüş biçimleri, suçun nitelikli unsurları, suçun yaptırımı ve yargılamada özellik gösteren durumlar incelenmiştir. Bu kapsamda imal ve ticaret suçları ve kullanma suçları için düzenlenen etkin pişmanlık(TCK m.192) hali incelenmiştir. İmal ve ticaret suçları yönünden tüzel kişiler için uygulanacak güvenlik tedbirleri(TCK m.189) ayrıca düzenlenmiş olup incelenmiştir. Yine kullanma suçları yönünden uygulanacak güvenlik tedbirleri ve tedavi tedbiri, tedbire karar verilme şartları ve yerine getirilmesi incelenmiştir.Sonuç kısmında Türk Ceza Kanunundaki düzenlemeler genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime of ptoducting and trading drug or cordial (TCL m.188), crime of making esay to use drug or cordial (TCL m.190), crime of buying, accepting or keeping drug or cordial for using (TCL m.191) in the Turkish Criminal Law constitutes the subject of the our study. These crimes in the 5237 numbered law have been arranged similarlly with 765 numbered law. But important changes have been done especially about crime of buying, accepting or keeping drug or cordial for using.Drug or cordial addicted causes serious dangers on health of person and society . Because of this the subjeckt always keeps its importance. The arrangments have been done to take control of using drug or cordial in the international jurisprudence. Control of using drug or cordial in Turkish regulatoonal is guarantedby by special laws and Turkish Criminal Law. In this case theraguentical sanction is arranged for user of drug and codial although heavily sanction is arrenged for crime of producting and trading drug or cordial .In the first section of our study consept and kinds of drug or cordial is tried to be explaned . Than mentioned international arrangements which are about drug and cordial is explaned. Than constitutional dimension of the subjeckt and main laws that are about take control of drug and cordial in the Turkish regulation.In ather three secsons legal value protecting with crime, doer and aggrieved of crime, materials elements of crime, moral elements of crime, crime?s anti-law elements, the special types of crime, qualified states of crimes ,trial law problems concerning , the sanction of crime are explaned for each ather crimes. In this case regret arranment for crime of producting and trading drug or cordial and crime of using(TCL m.192). Than measures of security about judial person are mentioned. (TCL m.189). Also measure of security and treatment of security about user drug or cordial and performing measure is explaned.In the last section arrangements taht are about drugs or cordial in the Turkish Criminal Law are generelly increased.