Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını özendirme suçu (TCK m. 190/2)
Crime of inciting the use of narcotic or psychotropic substances (TCC article 190/2)
  1. Tez No: 738089
  2. Yazar: OĞUZHAN HÜSÜNBEYİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızın konusunu TCK'nın 190/2. maddesinde düzenlenen“Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Özendirme Suçu”oluşturmaktadır. Ulusal ve uluslararası suç siyasetinin gerektirdiği uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele gayretinin bir ürünü olarak bu suç, iç hukukumuzda ve diğer bazı ülkelerin iç hukuklarında yer almıştır. Bu çalışmada, ilk olarak uyuşturucu madde suçlarıyla korunan hukuki değer ve bu suç ile korunan hukuki değer hakkında açıklamalara yer verilmiş, ardından suçun unsurları açıklanmış, devamında ise kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, yaptırım ve muhakeme kuralları incelenmiş ve nihayetinde bu suçun diğer ülke mevzuatlarındaki benzer görünümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the crime of“Inciting The Use of Narcotics or Psychotropic Substances ”regulated in Article 190/2 of the Turkish Criminal Code. As a product of the effort to fight against illicit drugs required by the national and international crime policy, this crime has regulated in our domestic law and in the domestic laws of some other countries. This study primarily focuses how this crime and similar crimes are regulated in selected countries. Then, legally protective value of this crime and elements of it are explained and culpability, special appearance forms of crime, sanctions and rules of criminal procedure are examined.