Düşük akım kapalı sistem isofluran anestezisinin idrar keton cisimleri düzeyine etkisi
The Effect of low flow closed system anaesthesia with isoflurane on urine ketone bodies
  1. Tez No: 33074
  2. Yazar: HAYDAR AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH GÖKBEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET p-hidroksibütirat, asetoasetat ve aseton, yağ katabolizmasının metabolitleridir. p- hidroksibütirat ve asetoasetat, ekstrahepatik dokularda oksidasyon ile metabolize edilirlerken, asetonun invivo oksidasyonu çok zordur ve akciğerler yolu ile atılır. Atılamayan aseton, kanda ve idrarda birikerek ketonemi ve ketonüriye neden olur. Yeniden solumalı sistemde, 500-1000 ml'lik taze gaz akımı ile uygulanan düşük akımlı kapalı sistem anestezi, atmosfer kirlenmesini önler, solunum havasının ısı ve neminin korunmasını sağlar ve ekonomiktir. Buna karşın inspiryum havasının nonanestezik gazlarla progresif kirlenmesi sözkonusudur. Çalışmamızda, düşük akımlı kapalı sistem anestezi uygulanan olgularda idrar keton cisimleri düzeyinde oluşan değişiklikler ve wash out uygulamasının buna etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya periferik sinir lezyonu nedeniyle greftleme uygulanan 60 olgu (ASA I ve II) alındı. Rastgele 2 gruba ayrılan olgulardan, grup-l'e (n=30) düşük akım kapalı sistem anestezi, grup-N'ye (n=30) yüksek akım yarı kapalı sistem anestezi uygulandı. Her 2 grup olgularda; elektrokardiografi, arteryel kan basıncı, arteryel oksijen saturasyonu, inspiratuar ve end tidal oksijen, karbondioksit, nitroz oksit ve volatil anestezik konsantrasyonları sürekli olarak izlendi. Ayrıca tüm olgulardan; indüksiyondan önce, indüksiyondan 30 dk sonra, takiben 2 saatte bir, düşük akım kapalı sistem anestezi sonlandınldığında ve 20 dk wash out uygulamasını takiben idrar örnekleri alındı ve keton cisimleri düzeyleri saptandı. Grup-I olgularda; idrar keton cisimlerinde, düşük akıma geçtikten sonra progresif artış, tekrar yüksek akıma geçiş ve wash out uygulaması ile de belirgin azalma saptanırken, grup-ll olgularda önemli bir değişiklik izlenmedi. Grup-I olgularda vücut ısısının operasyon süresince korunduğu, buna karşın grup-ll olgularda progresif olarak düştüğü saptandı. Ayrıca, grup-l'de inspiratuar ve end- tidal nitroz oksit ve inspiratuar nitrojen değerlerinde progresif artış, oksijen değerlerinde ise azalma izlendi. Grup-ll'de bu değerlerde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Düşük akım kapalı sistem anestezi uygulamalarında idrar keton cisimlerinde progresif bir artış izlenmektedir. Buna bağlı olarak postoperatif dönemde bulantı, kusma ve stupor gibi komplikasyonlar görülebilir. Operasyonun bitiminden 20 dk önce yüksek akıma geçiş ve wash out uygulaması ile idrar keton cisimlerinde belirgin azalma oluşmaktadır. Bu nedenle düşük akım kapalı sistem anestezi uygulamalarında, operasyon bitiminden 20 dk önce yüksek akıma geçiş ve wash out uygulamasının yararlı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acetone, acetoacetate and p-hydroxybutyrate aremetabolites of fat catabolism. While acetoacetate and p-hydroxybutyrate are readily oxidized by extrahepatic tissues, acetone is difficult to oxidize in vivo and is excreted by lungs. Non-excreted acetone increases in blood and urine and causes ketonemia and ketonuria. Low flow closed system anesthesia with 500-1000 mis fresh gase flow in rebreathing system prevents from atmospheric pollution, maintains heat and humidity in the respiratory gase and is quite economic. However it causes progressive contamination of inspirium air with non-anesthesic gases. In this study, the differences of urine ketone bodies in patients with low flow closed system anesthesia and the effect of wash out procedure to these were investigated. Sixty patients (ASA I and II) undergone peripheral nerve grafting were studied. The patients were randomized into 2 groups, as group I (n=30) low flow closed system anesthesia, group II (n=30) high flow anesthesia. In both groups electrocardiography, arterial blood pressure, arterial oxygen saturation, inspiratory and end tidal oxygen, carbondioxide, nitrous oxide and volatile anesthetic concentrations were screened. Before induction, 30 minutes after induction, and every 2 hours, after low flow closed system was ended and after wash out procedure for 20 minutes urine samples were collected and detected ketone body levels. In group I, an increase in urine ketone bodies was observed progressively, when high flow was re-used and by wash out procedure, a significant decrease was observed. However in group II patients no significant change was founded. During the operation in group I patients the body temperature was observed to be constant, however decrease in group II patients. In group I patients inspiratory and end-tidal nitrous oxide and inspiratory nitrogen have increased progressively, while oxygen decrease. In group II patients no significant change was observed. In low flow closed system anesthesia urine ketone bodies progressively increase. As a consequence complications as stupor, nausea and vomiting might occur postoperatively. Urine ketone bodies decrease significantly if high flow and wash out procedure is begun 20 minutes before end of the operation It was concluded that to pass high flow anaesthesia and wash out procedure 20 minutes before end of the operation were a useful attempt in long term low flow closed system anesthesia to decrease ketonuria levels. 42