Uretra darlıklarında spongiozografinin diğer tanı yöntemleri ile karşılaştırılması
Comparision of spongiosography with the other diagnostic methods in urethral strictures
- Tez No: 33075
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ERDURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Obstrüktif üroflovmetrik değerlere sahip 40 olguda, üretra darlıklarının görüntüleme yöntemlerinden olan retrograd üretrografi, ultrasonografî ve spongiozografmin etkinliklerini araştırdık. Üretra darlığı bulunan 26 olguda retrograd üretrografinin sensitivitesini %88, spesifitesini%85 olarak bulduk. Anterior üretra darlıkları için ultrasonografînin sensitivitesî %95, spesifitesi %88, spongiozografînin sensitivitesi %77, spesifitesi %100 dü. Retrograd üretrografi darlık uzunluklarım tam ölçemedi ve spongiozofîbrozisi saptamada yetersizdi. İnvaziv bir yöntem olmayan ultrasonografî periüretral fibrozisi daha doğru belirledi. Ultrasonografî ve spongiozografî posterior üretra darlıklarının tanısında etkisizdi. Sonuç olarak biz; retrograd üretrografi ve ultrasonografînin özellikle anterior üretra darlıklarının tanısında beraber kullanılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET We studied 40 cases with obstructive uroflowmetric values to evaluate the effectiveness of diagnostic imaging studies of urethral stricture disease; Retrograde urethrography, ultrasonography and spongiosography. In 26 cases with urethral stricture, we found the sensitivity of retrograde urethrography was 88% and the specificity was 85%. For anterior urethral strictures the sensitivity of ultrasound was 95%, specificity was 88%, and sensitivity of spongiosography was 77%, specificity was 100%. Retrograde urethrography underestimated the stricture lengths, and was insufficient for detecting the spongiosofibrosis. Ultrasonography as a non-invasive imaging method, identified the periurethral fibrosis more accurately. Ultrasonography and spongiosography were ineffective in the diagnosis of posterior urethral strictures. In conclusion, we propose that, retrograde urethrography and ultrasonography can be used together specially in the diagnosis of anterior urethral strictures. 36