Yüksek ve düşük akimli inhalasyon anestezisinin mukosilier klirens üzerine etkisinin karşilaştirilmasi
Comparison of the effects of high and low flow ınhalation anesthesia on mucociliary clearance
  1. Tez No: 852914
  2. Yazar: HİLAL ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GAMLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Düşük akımlı anestezi mukosilier sistem üzerine olumlu etkiye sahiptir İnhalasyon anestezisi ile uygulanan genel anestezide normal akım uygulanmaktadır.Kapalı devre ile 1 litre toplam gaz akımı uygulanarak düşük akım ile nem oranı ısı seviyesi mukosilier sitem üzerinde olumlu etkiyi sağlar Normal ve düşük akımlı anestezi uygulayarak inhalasyon anestezisinin mukosilier klirense olan etkisi karşılaştırıldı Sakarin testi ile mukosilier klirens ölçüldü Gerek düşük akım gerekse normal akım anestezisinde operasyon sonrası mukosilier klirensin uzadığı görüldü.İstatistiksel olarak düşük akım ile normal akım arasında bir fark bulunamadı.Çalışmanın kısıtlılığı tek merkezde yapılmış olmasıydı.
Özet (Çeviri)
Low-flow anesthesia has a positive effect on the mucociliary system. Normal current is applied in general anesthesia applied with inhalation anesthesia. By applying 1 liter total gas flow with a closed circuit, low flow and humidity rate, temperature level provides a positive effect on the mucociliary system. By applying normal and low-flow anesthesia, inhalation anesthesia is applied to the mucociliary system. Its effect on clearance was compared. Mucociliary clearance was measured with the saccharin test. It was observed that mucociliary clearance was prolonged after the operation in both low flow and normal flow anesthesia. Statistically, no difference was found between low flow and normal flow.