Üretra Darlıklarında Spongiyozografi ile fibrosizin değerlendirilmesi
Evaluation of Fibrosis by Spongiosography in Urethral Strictures
  1. Tez No: 652021
  2. Yazar: MEHMET MELİH SUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMOKAN EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tanı ve tedavisi oldukça karmaşık olan ve deneyim gerektiren üretra darlığı, günümüz ürolojisinin çözmeye çalıştığı çok bilinmiyenli bir denklemdir.Üretra darlıklarında tanısal amaçlı birçok teknik kullanılmaktadır. Ancak, en önemli prognostik faktör olan spongiofibrosizi değerlendirebilecek yöntemler kısıtlıdır.Spongiozografi, bu konuda kritik tanı yöntemlerine alternatif olmuştur. Mart 1992-Şubat 1996 tarihleri arasında anterior üretra darlığı tanısı konularak yatırılan, yaşları 18*64 (ortalama 51.4) arası değişen 42 hastya spongiozografi tekniği uygulandı ve spongiyozofibrosiz derecesi araştırıldı.Tüm hastalardan detaylı anamnez alınıp genel sistemik fizik muayene yapıldı, retrograd üretrografi ve üretroskopi uygulandı.13 hasta ilk defa polikliniğimize başvururken, 29 hasta önceden çeşitli cerrahi müdahale geçirmişti. 42 hastanın 5 inde norpus spongiyozum izlenirken, 37 hastada spongiyozografi ile periüretral fibrosiz belirlendi.5 hastaya EİU uygulandı ve hastalar 1 yıllık izlem sonucu tam iyileşme olarak değerlendirildi. 37 hastanın ise 3 ne üretral wall stend, 34 hastaya açık üretroplasti uygulandı. Açık üretroplasti uygulanan 27 hastanın 2 yıllık izlerimde tam iyileşme olduğu izlendi.Spongiozografi yeterli eğitim alınır ise uygulaması kolay ve komplikasyon riski az olan bir tekniktir.Spongiozografi ile değerlendirilen olguların uzun süreli tedavi sonuçları ortaya çıktıkça yöntemin önemi daha anlamlı hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Urethral stricture which needs extended experience in diagnosis and treatment is still a multiple dilemma in contemporary urology.There are many techniques utilized in diagnosis of urethral stricture. Spongiofibrosis is the most significant prognostic factor and evaluation of this entity is general difficult. Spongiosography may be an alternative technique to show fibrosis in corpus spongiosum. Between March 1992 and February 1996 42 patients with anterior urethral strictures were assessed to demostrate spongosofibrosis by spongiosography. The mean age was 51.4 (18-64). All patients underwent detailed history, physical examinationi retrograd urethrography and urethroscopy. 31 patients were primarily admitted to outpatient clinic, 29 patients had been undergone operations for strictures. Normal appearence of corpus spongiosum was evident in 5 out of 42 patients and periurethral fibrosis was seen in 37 patients on spongiosography. Visual internal urethrotomy was performed in 5 patients and these patients had cure after 1 year follow-up. Urethral wall stents were applied in 3 patients and urethroplasty was performed had cure after two year follow-up period.Spongiosography is a simple technique with low complication rate.With the long term results of the patients who were evaluated by spongiosography, the importance of this technique will become were clear and sensible.