Gazaltı kaynak yönteminde tel besleme ünitesinin servo sistem ile kontrolü
Control of wire feeder units with servo system in gas metal arc welding
- Tez No: 330765
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Günümüzde ençok kullanılan imalat yöntemleri arasında bulunan kaynak tekniği gelişimine hızla devam etmektedir. Kaynak yöntemleri arasında ise gazaltı kaynak tekniği birçok avantajlarından dolayı gün geçtikçe kullanım alanını arttırıp yaygınlaşmaktadır.Gazaltı kaynak tekniğinde kullanılan makine ve sistemlerin nitelikleri kaynak kalitesini belirleyen öğelerdendir. Bu makine ve sistemlerde ise tel besleme ünitesi kaynağın istenen kalitede oluşmasında doğrudan ve dolaylı olarak son derece önemli bir rol oynamaktadır.Bu çalışmada geleneksel yöntemlerle kontrol edilen gazaltı kaynak makinesi tel besleme ünitesinin servo sistemlerle kontrolü hedeflenmiştir. Çalışmada gazaltı kaynak makinasının ark gerilim değişimlerinden faydalanarak değişimler karakteristiğinde tel besleme ünitesinin servo kontrolünün gerçekleştirilebileceği gösterilmiştir.Çalışmada kaynak makinesinin ark yükü esnasındaki Amper-Voltaj karakteristiği ölçü aletleriyle belirlenmiş, buna uygun bir devre tasarlanmış, kaynak makinesinin ark-voltaj karakterizasyonu ile en uygun lineerizasyon 3 adet alternatif tasarım ile yakalanmaya çalışılmıştır.Bu araştırma, kaynak kabiliyeti, kalitesi, çeşitliliğini arttırmak için endüstride kullanılan kaynak makinası çözümlerine alternatif olarak, tel besleme ünitesinin servo sistemle kontrolü için oluşturulan 3 eğrinden en doğrusunun tespitini, mekanik tasarım değerlendirmesini ve kontrolün uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Developments of techniques in welding processes are going fast among the other manufacturing methods. There are many new improvements in Gas Metal Arc Welding (GMAW) day by day in parallel with the increasing usage area of it.As a general point of view, features of welding machines and the whole welding system (welding machine, power source, wire feeder system, including fixtures, automation, etc.) determine the welding quality. As particular and scope of this work, wire feeder units have very important effects on welding seam.This study proposes control of a wire feeding system with servo control method. Characteristics of variations of arc voltages are used to control the characteristics of the wire feeding system by means of a servo control.Voltage-current curves of the arc have been extracted from the real-welding system exprimantaly by using measurement instruments. 3 number electrical circuits have been designed to compare the extracted voltage-current curves. These circuits have been compared with each other and the best design is selected according to the defined linearization criteria.This research has shown that it is possible to improve ability, quality and range of the welding used in industry by using designed servo controller for the wire feeder.