İnert ortamda kalkopiritin CL2 gazı ile reaksiyonunun optimum şartlarının incelenmesi
- Tez No: 4302
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ZET Bu çalışmada Artvın-Murgul Bakır İşletmelerinden temin edilen ve 5523,8125 bakır ihtiva eden konsantre kalkopiritin CC14 ile akışkanlaştınldığı bir balonda klor gazı ile kademeli dönüşümü incelenmiştir. İlk seri denemelerde katı/sıvı oram, sıcaklık ve tane iriliği sabit tutulmuş gaz akı? hi2i, karıştırma hızı ve süre parametre olarak alınmıştır. Bu denemelerde böyle bir dönüşüm, cevherdeki kalkopırit için seçimli olduğu ve piritin pek etkilenmediği gözlenmiştir. Denemeler faktoriyel deney tasarım metodlarına göre dizayn edilmiş, parametrelerin et kinlikleri istatistik yöntemlerle ve bir ANOVA tablosu düzenlenerek tesbit edilmiştir. Parametrelerden sürenin en etkin olduğu anlaşılmış ve müteakip denemelerde diğer parametreler sabit tutulmuştur. Ayrıca birinci seri denemeler sonunda, Y = 25,25 + 1,2375 X, + 6,9425X2 + 1,805X3 şeklinde lineer bir model elde edilmiştir. En dik çıkış metodu kullanılarak yapılan ikinci seri denemelerde optimum dönüşüm süresi nin 85 dakika olduğu bulunmuştur. Altı kademeli lıçıng işlemi donunda &88,77 lik bir donuşurne ulaşılmıştır Bundan yararlanarak %1 00 lük bir dönüşüm elde etmek için gerekli kademe sayısını veren bir matematiksel model geliştirilmiştir. tf. C. im Kurulu
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the optimization of the reaction between chlorine gas and chalcopyrite concentrate containing 23,8125% Cu, which has been obtained from Murgul Copper Comp. in Artvin, has been investigated. The concentrate has been fluidlzed in CCI4 medium In a glass vessel. In the first step experiments, gas flow rate, stirring rate and time have been taken as parameters. It was seen that such a conversion reaction is selective for chalcopyrite in the ore and pyrite in the ore is not affected in a large extent by Cİ2- The expen ments has been designed according to“the factorial experiments desing method”. The effects of parameters have been detar mined by using istatistlcal methods and an ANOYA table. The time is found to be the most effective parameter. In subsequent experiments, the other parameters have been constant. At the and of the first step, a lineer model as Y = 25,25 + l^TSXj + 6,9425 X2 + 1,805X3 has been obtained. In the second step experiments carried out by using“steepest ascentrnethod”, optimum conversion time is detar mined to be 85 minutes. At the end of the six step-succesive leaching, a conversion of 88,77% has been attained. Then/a mathematical model giving the number of step necessary for complete conversion has been developed.