Performance analysis of push and pull strategies in hybrid manufacturing/remanufacturing systems
Birleşik imalat/yeniden imalat sistemlerinde itme ve çekme stratejilerinin performans analizi
  1. Tez No: 330772
  2. Yazar: ADNAN ÇORUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY, DOÇ. DR. ERKAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada hem imalat hem yeniden imalat yapma imkânı olan birleşik üretim sistemi ele alındı. Literatürde önceden tanımlanmış olan iki farklı birleşik sistem, İtme ve Çekme, stok tutma maliyeti ve imalat ve yeniden imalat varyans değerlerine dayanarak karşılaştırıldı. Bu rastgele talep/geri dönüş hızına ve imalat/yeniden imalat süresine sahip sistemleri karşılaştırmak için bir benzetim modeli kuruldu ve çalıştırıldı. Birleşik sistemler kendi arasında karşılaştırıldı ve ayrıca bu sistemler yeniden imalat içermeyen geleneksel üretim sistemi ile de karşılaştırıldı. Her sistem için değişik talep/geri dönüş hızı ve imalat/yeniden imalat değişkenlerine ve çeşitli maliyet parametrelerine bağlı olarak birçok farklı senaryo ele alındı. Performans kriterleri stok tutma maliyeti ve imalat/yeniden imalat sipariş varyansları oldu.
Özet (Çeviri)
In this study a hybrid production system where it is possible to do both manufacturingand remanufacturing is considered. Two different hybrid systems Push and Pull, whichare already defined in the literature, were compared depending on their inventoryoperating costs and manufacturing and remanufacturing order variances. A simulationmodel is built and run to compare these systems which are having stochasticdemand/return rate and manufacturing and remanufacturing lead time. Hybrid systemsare compared within each other and also with Traditional production system withoutremanufacturing. Variety of scenarios for each system, based on differentdemand/return rate and manufacturing/remanufacturing lead time combinations, andvarious cost parameters, are considered. Performance criteria are inventory operatingcost and manufacturing and remanufacturing order variances.