Ağlasun (Burdur) ovası'nın hidrojeoloji incelemesi
Hidrogeological investigation of Aglasun (Burdur) plain
- Tez No: 330791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN DAVRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışmada Ağlasun (Burdur) Ovası'nın jeolojik, hidrojeolojik ve hidrojeokimyasal özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çalışma alanında yüzeyleyen otokton birimler Beydağları formasyonu, Tekkeköy üyesi, Kızılkırma, Karabayır, Karakuştepe, Ağlasun ve Gölcük formasyonları ile alüvyon ve yamaç molozudur. Allokton birimler ise Isparta ofiyolit karmaşığı ve Akdağ kireçtaşlarıdır. Çalışma alanında gözenekli akifer özelliğindeki alüvyon ve karstik akifer özelliği taşıyan kireçtaşlarından yeraltısuyu alınmaktadır. Alüvyon akiferin permeabilite katsayısı 1.4x10-2 - 2.3x10-5 m/s ve transmisibilite katsayısı 2.2x10-2 - 4.27x10-5 m2/s arasında değişmektedir.Ayrıca, çalışma alanının yeraltısuyu seviyesinin konumu ve akım yönünün belirlenmesi amacıyla Ekim-2012 döneminde yeraltısuyu seviye haritası hazırlanmıştır. Yeraltısuyu boşalımının ovanın yüzey suyu boşalımını sağlayan Ağlasun deresi ile gerçekleştiği belirlenmiştir. Ağlasun Ovası için emniyetli kullanılabilecek yeraltısuyu miktarı 16.037 x 106 m3/yıl olarak hesaplanmıştır.Ovada yeraltısularının genellikle Ca-Mg-HCO3'lı sular fasiyesinde olduğu belirlenmiştir. Sular Schoeller diyagramına göre `Orta-İyi-Çok İyi Kaliteli Sular'; ABD Tuzluluk laboratuarı sınıflamasına göre C2S1 ve C3S1 (Az sodyumlu orta tuzlulukta sular) sınıfında; Wilcox diyagramına göre `Çok iyi kullanılabilir' sular sınıfındadır. Yeraltısuyu kirliliğini belirleyebilmek için nitrit, nitrat, amonyak ve ağır metal analizleri yaptırılmıştır. Genel olarak ovada yeraltısuyu kirliliği açısından önemli bir sorun belirlenmemiştir. Ancak, tarımsal faaliyetlerin olumsuz etkisi gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which is prepared as master thesis, it has been investigated as detailed geological, hydrological, hydrogeological and hydrochemical features of Ağlasun plain. Autochthonous Beydağları formation, Tekkeköy member, Kızılkırma, Karabayır, Karakuştepe, Ağlasun, Gölcük formations, alluvium and slope debris are outcropped in the investigation area. Isparta ophiolitic complex and Akdağ limestone are allochthonous units. In the study, groundwater is taken from alluvium which has porous aquifer and limestones which have karstic aquifer. Permeability and transmissibility coefficients of the alluvium aquifer are determined 1.4x10-2 - 2.3x10-5 m/s and 2.2x10-2 - 4.27x10-5 m2/s, respectively.In addition, groundwater level map was prepared in October-2012 to determine groundwater level and flow direction in the investigation area. General groundwater flow direction is towards to Ağlasun stream which is controlled surface water discharge. The safely groundwater reserve of Ağlasun Plain is determined as 16.037 x 106 m3/year.Groundwaters have determined the Ca-Mg-HCO3 facies in plain. Waters were classified as `Middle-Good-Very Good Quality Waters? according to Schoeller diagram; C2S1 and C3S1 according to the U.S. Salinity Laboratory diagram and `Very Good Usable waters? according to the Wilcox diagram. To determine groundwater contamination, nitrate, nitrite, ammonia and heavy metal analyses were made. Generally, an important problem is not determined point of view groundwater contamination. However, it is observed that the negative impact of agricultural activities.