Bucak ilçesinin (Burdur) beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri
The human and economıcal geography features of Bucak (Burdur)
  1. Tez No: 294165
  2. Yazar: MEHMET HARUN TOPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP BOZYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bucak ilçesi, Antalya-Burdur karayolu üzerinde konuşlanmıştır. Ayrıca 1995 yılında hizmete açılan Antalya-Isparta (Dereboğazı) karayolu da Bucak ilçe merkezinin 35 km yakınından geçmektedir. İlçenin yüzölçümü 1.436 km²'dir. Bucak ilçesinin kuzeybatısında Burdur merkez ilçesi, batısında Kemer, kuzeyinde Çeltikçi ve Ağlasun ilçeleri, kuzeydoğusunda Isparta merkez ilçesi, doğusunda Isparta'nın Sütçüler ilçesi, güneyinde ise Antalya'nın Korkuteli ilçesi bulunmaktadır.Bucak, Burdur'a 44 km, Isparta'ya 70 km ve Antalya'ya 80 km uzaklıktadır. Bucak, demiryoluna (Burdur) 40 dakika, havayoluna (Antalya, Burdur-Isparta) ve deniz yoluna (Antalya) bir saat mesafededir.Bucak ilçesi 37?38 derece kuzey paralelleri ve 30?31 derece doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. İlçe merkezinin rakımı 850 metre ve ortalama yüksekliği 1200 metredir. En yüksek noktası 2336 metre ile Katrancık dağının (Kestel) kulübe tepesidir. Isparta'dan doğup Bucak'tan geçen Aksu nehri üzerinde Karacaören I ve Karacaören II barajları ile Kargı Barajı bulunmaktadır. İnşası 2006 yılında tamamlanan Onaç Barajı mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Yapılan kanallar ile Onaç Barajı Bucak ovasının sulanmasında da kullanılmaktadır. Eski Türkiye haritalarında görülen Kestel Gölü kurutulmuş olup ortaya çıkan alanlar tarım arazisi olarak kullanılmaktadır.Bucak'ın içinde bulunduğu yöre tarihi süreç içerisinde Bizans, Selçuklu ve Osmanlı hâkimiyetinde kalmıştır. Günümüzde, Bucak ve çevresinde bu medeniyetlerin kültür izlerine rastlamak mümkündür. İlçede, Selçuklular Dönemine ait, II. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından 1237?1246 yılları arasında yaptırılan Susuz Hanı bulunmaktadır. Ayrıca İncirhan, Kremna, Milyos, Comena, Contrula gibi tarihi eser ve kalıntılar da bulunmaktadır.Bucak ilçesi ekonomik yapı anlamında incelenirse gelişmenin ağırlıklı olarak tarımdan sanayiye doğru kaydığını görmek mümkündür. Bu bağlamda Kestel Gölünün kurutulup kontrol altına alınmasından sonra verimli bir tarım alanına sahip olan ilçede tarımla beraber sanayi de gelişmeye başlamıştır. Virjinya tipi tütün Türkiye'de yalnızca bu yörede yetişmektedir. Diğer taraftan ilçe ekonomisinde nakliyecilik de önemli yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Bucak Province is located on the Antalya-Burdur highway. The Antalya-Isparta (Dereboğazı) highway built in 1995, also, is only 35 kms away from the province. The area of the province is 1.436s kms. Sütçüler province of Isparta is in the east and Antalya is in the south of the province. Çeltikçi and Ağlasun Provinces and Burdur County surround the village from the west and the north. Bucak Province is only 44 kms away from Burdur, 70kms away from Isparta, and 80kms away from Antalya. The province is only 40 minutes far from the train station (Burdur) and it takes only an hour to get the nearest airport (Antalya-Burdur-Isparta) and sea route (Antalya) from the province.Bucak Province is located at 37 and 38 degrees north of the equator and 30 and 31 degrees east of the Prime Meridian. The height above sea level of the province county is 850ms and the average altitude is 1200ms. The summit of the Katrancık Mountain (Kestel) measures 2336ms is the highest point of the area. Karacaören I, Karacaören II and Kargı Dams are on the Aksu River which springs in Isparta and flows through the province. Constructed in 2006, Onaç Dam is used as a promenade. The water channels being constructed now will be used for the irrigation of the plain in Bucak in a short time. As we could only see in old Turkey maps, the Lake Kestel, was dehydrated and the land beneath the lake bottom is used as farmland.The area has been occupied and ruled throughout the history by the Byzantines, Seljuqs and Ottoman. Today, the cultural remains of these civilizations could be seen in the province. The Susuz Inn, built by Gıyaseddin Keyhusrev II between the years 1237 and 1246 during the Seljuqs dominance in the province, is located in Bucak. Moreover, such historical and valuable remains as İncirhan, Kremna, Milyos, Comena and Contrula are in the region.The economical development of the province has changed from agricultural economy to more industrial economy. In this context, the dehydration of the Lake Kestel and use of the land for farmland also affected the industrial development of the province. The Virginia Tobacco is cultivated only in this region of Turkey. Moreover, shipping business holds an importance place in the development of the economy in the region.